Přemýšlíte, do jakého netradičního evropského města se letos vypravit za předvánoční atmosférou?
Zkuste Pobaltí, vánoční trhy ve Vilniusu si zamilujte.
V článku vám prozradíme, co vše tu na vás bude čekat.
Adventní trhy Vilnius
Když přijde na Vánoce, litevské hlavní město Vilnius má v rukávu několik es – například jeden z nejkrásnějších vánočních stromů na světě, který je každý rok bohatě ozdoben novým motivem. Vilniuské vánoční trhy s řadou zábavných akcí se konají na dvou hlavních místech ve městě.
Vánoční trhy v centru města
Kde a kdy to celé propukne?
29.11.2024 – 29.12.2024
Pondělí až středa 12.00 – 20.00, čtvrtek 12.00 – 21.00, pátek a sobota 12.00 – 22.00, neděle 11.00 – 20.00
Na co se můžete těšit?
- jedny z nejkrásnějších adventních trhů v Pobaltí
- kouzelná vánoční atmosféra
- velkolepý vánoční strom
- množství stánků s rozmanitým sortimentem a občerstvením
- bohatý doprovodný program
Jak se na akci dostat? Použijte následující mapu.
Pro více informace doporučujeme sledovat web pořadatele.
Program vilniuského adventního jarmarku
Na vánočních trzích ve Vilniusu jsou technicky dvě různé „tržní“ oblasti – jedna se nachází na Katedrálním náměstí a druhá před radnicí. Procházka mezi nimi trvá jen asi 10-15 minut, takže je můžete snadno navštívit tam a zpět. Kromě toho mezi mezi Katedrálním a Radničním náměstím každých přibližně 30 minut jezdí též speciální vánoční vláček.
Oba vánoční trhy ve Vilniusu mají svůj vlastní vánoční strom. Ten u Katedrálního náměstí je „hlavním“ stromem a každý rok je ozdoben podle jiného tématu. Od hudebních tónů v jednom roce po detailně propracované součásti hodin v jiném roce – bohatá výzdoba tohoto stromu je jedním z vrcholů každé vánoční návštěvy Vilniusu.
Samozřejmě zde najdete také řadu dřevěných stánků s typickým jídlem a nápoji a také ručně vyráběné dárky a ozdoby, které si můžete odnést domů. Kromě toho se můžete těsit na mnoho zábavních atrakcí pro děti.
U vilniuské radnice se koná jarmark známý jako mezinárodní vánoční charitativní bazar. Prodává se zde zboží shromážděné ambasádami města. Na tomto trhu najdete od všeho trochu, od ručně vyráběných předmětů až po lahodné pochutiny – výtěžek je určen pro místní charitativní organizace.
Mimořádná otevírací doba
- 24. prosince 11:00-17:00
- 25. prosince 12:00-21:00
- 26. prosince 12:00-21:00
Lepší představu o vánočních trzích ve Vilniusu si můžete udělat prostřednictvím následujícího videa.
Objevte další trhy
Zajímavá místa ve Vilniusu
Vilnius se může pochlubit jedním z nejzachovalejších historických center v Evropě a lze ho považovat za jedno z nejkrásnějších měst umění. Staré město je téměř celé chráněné jako světové dědictví UNESCO. V prosinci se ve Vilniusu stmívá kolem již kolem čtvrté hodiny odpoledne. To vám dává spoustu času na toulky osvětleným městem.
Vilniuská katedrála
Katedrála ve Vilniusu stojí za návštěvu především pro svůj historický význam. Byla postavena na místě, kde kdysi stával posvátný chrám ohně zasvěcený bohu hromu Perkunasovi, a je považována za první místo kultu zasvěcené katolicismu, a tedy za bod, odkud začala christianizace Litvy.
Katedrál byla postavena v letech 1779-1793 ve strohém neoklasicistním slohu. Velmi neobvyklá je zvonice oddělená od katedrály.
Gediminasův hrad
Dnešní Gediminasova věž je pozůstatkem starého vilniuského hradu. Hrad byl postavený v 9. století od roku 1323 sloužil nejen jako sídlo litevského velkoknížete, ale také jako klíčová stavba obranného systému města.
Věž, kterou můžete vidět nyní, je výsledkem rekonstrukce, a sídlí v ní muzeum. Velký symbolický význam pro všechny Litevce má státní vlajka vyvěšená na střeše věže. V průběhu staletí ji strhli nejprve Poláci, pak nacisté a nakonec Rusové, ale Litevci ji vždy znovu vyvěsili. Z vrcholu věže je nádherný výhled na Vilnius a okolí.
Židovská čtvrť
Když nacisté v roce 1941 vstoupili do Vilniusu, žilo ve městě asi 40 000 Židů. V té době se litevskému hlavnímu městu také říkalo „litevský Jeruzalém“. Když byli nacisté v roce 1945 vyhnáni Rudou armádou, zůstalo ve Vilniusu jen několik stovek Židů, z nichž téměř všichni přežili, protože utekli do lesů v okolí města.
Až do nacistické invaze žili Židé ve městě svobodně ve své čtvrti. Ve většině budov v židovské čtvrti dnes sídlí instituce a organizace připomínající toto období.
Láká vás poznat i další pobaltské adventní trhy? Zajeďte do sousedního Lotyšska, vánoční trhy v Rize jsou velmi oblíbené.