Basilej je jedinečné město, které leží na rozhraní hned tří zemí.
Kromě toho je to ale také krásné místo s bohatou kulturní scénou.
To znamená, že kromě návštěvy vánočních trhů v Basileji, tu můžete zažít spoustu dalších akcí.
Co vše letos chystají?
Adventní trhy Basilej
Basilejský vánoční trh je známý jako jeden z největších a nejkrásnějších v celém Švýcarsku. Poprvé se tento jarmark konal před více než 40 lety a v průběhu let se značně rozrostl. První ročník hostil pouhých 35 stánků, což je přibližně pětina dnešního počtu.
V průběhu času se vánoční trhy v Basileji konaly na několika různých náměstích v centru města, jako jsou Claraplatz, Theaterplatz, Münsterplatz a Barfüsserplatz. Poslední dvě jmenovaná akci hostí i v letošním roce.
Vánoční trhy na Münsterplatz a Barfüsserplatz
Kdy a kde se vše uskuteční?
28.11.2024 – 23.12.2024
Každý den od 11.00 do 20.30 hodin
Na co se můžete těšit?
- množství stánků
- gurmánské speciality
- atrakce pro děti
- vánoční vláček
Jak se na akci dostat? Použijte následující mapu.
Pro více informace doporučujeme sledovat web pořadatele.
Objevte další trhy
Program basilejského adventního jarmarku
Během celé sváteční sezóny najdete v historickém centru města více než 150 chaloupek místních obchodníků a také pestrý program svátečních akcí a aktivit.
Středobodem celého jarmarku je náměstí Münsterplatz, kde se před ikonickou budovou Münsteru vyjímá vánoční strom obklopený desítkami dřevěných chaloupek s širokou nabídkou řemeslných výrobků i pochoutek k ochutnání.
Najdete tu vše od ručních výrobků až po vafle, perníčky, klobásky a samozřejmě švýcarskou specialitu raclette. Část náměstí Münsterplatz se promění v dětský pohádkový les se spoustu aktivit pro děti od výroby a zdobení svíček až po pečení perníčků a kování kovů.
Jednou z turistických atrakcí Basileje je 500 let stará radnice, nádherná budova z červeného pískovce. Na jejím nádvoří se nachází Basler Wunschbuch neboli Basilejská kniha přání. Jedná se o obří knihu, do které může každý napsat svá přání pro nadcházející rok. Tato zajímavá tradice trvá již více než 30 let.
Druhým místem, které musíte v rámci basilejských vánočních trzích navštívit, je Barfüsserplatz, rušný dopravní uzel, kde najdete ještě větší množství stánků. Zdejší klasikou jsou zejména chäsbängel, bagety plněné fondue a glühwein.
Dne 23. prosince 2024 se vánoční trh na náměstí Barfüsserplatz uzavře již ve 20.00 hodin a trh na náměstí Münsterplatz v 18.00 hodin. Lepší představu o vánočních trzích v Basileji si můžete udělat prostřednictvím následujícího videa.
Zajímavá místa v Basileji
Basilej je městem s prastarým původem. Datum jejího založení je 44 př. n. l., kdy Munatius Plancus vytvořil nejstarší římskou kolonii na Rýně s osadou Augusta Raurica, dnes významnou archeologickou lokalitou 20 km od Basileje.
Procházet se ulicemi a uličkami jejího historického centra znamená cestovat různými epochami, od starověku přes středověk až po moderní dobu. Vánoční trhy v Basileji nabízejí kouzelnou příležitost toto krásné město poznat.
Basilejská katedrála
Basler Münster se vyznačuje dvěma věžemi s vysokými gotickými špicemi, jež vynikají na pozadí celého panoramatu města. Stavba probíhala v letech 1019 až 1500.
Z architektonického hlediska byla v průběhu staletí přestavěna v románském, gotickém a novogotickém slohu. Její současnou podobu charakterizují impozantní stěny z červeného pískovce a barevná střecha. V interiéru se nachází krypta, v níž jsou uloženy ostatky Erasma Rotterdamského.
Radnice
Monumentální budova radnice zaujme především svou jasně červenou fasádou, celou zdobenou malbou trompe l’oeil z roku 1609, jejímž autorem je německý malíř Hans Bock.
Budova má pro obyvatele Basileje velmi důležitou roli, neboť ji v letech 1504 až 1514 postavil řemeslnický cech, aby demonstroval svou nezávislost na biskupské moci. Na cimbuří jsou erby 12 kantonů, které spolu s Basilejí tvořily konfederaci.
Spalentor
Když procházíte starým městem Basileje, snadno narazíte na jednu z nejimpozantnějších a nejmajestátnějších bran města – bránu Spalentor, která byla součástí městských hradeb. Mohutná čtvercová věž lemovaná dvěma kulatými věžičkami je zdobena barevnými majolikovými dlaždicemi, sochami a reliéfy.
První městské hradby Basileje byly postaveny ve 12. století a v průběhu následujících staletí byly rozšiřovány. Nicméně v 19 století, aby bylo možné město rozšířit, byly hradby zničeny a zůstaly po nich pouze tři věže, tři vstupy do starobylého města.
Dalším švýcarským městem, které se vyplatí v době adventu navštívit, je Curych. Podívejte se, jak vypadají curyšské vánoční trhy.