Jak se slaví tradiční ruské Vánoce? Kompletní informace na jednom místě

Zajímají vás cizí kultury a zvyklosti?

Máte rádi cestování z pohodlí domova?

Chcete se letos inspirovat vánočními zvyky ze zahraničí?

Zkuste pravé ruské Vánoce!

Skvělé tipy na nápadité pochoutky, lahodné cukroví i tradiční zvyky– to jsou Vánoce v Rusku!

Kdy se slaví Vánoce v Rusku?


Vánoce (Rožděstvo) coby druhý nejdůležitější církevní svátky podléhají tradičnímu Juliánskému kalendáři, který je o 13 pozadu oproti našemu. Štědrý večer se tedy slaví až 7.ledna, tedy až po oslavách Nového roku!

V praxi to často vypadá tak, že vánoční oslavy probíhají již od 31. prosince, kdy se rodina sejde u slavnostní večeře, vymění si dárky a o půlnoci slaví příchod nového roku.

Dárky podle pověsti nosí Děda Mráz (Děd Moroz) s pomocnicí Sněhurkou (Sněguročkou).

Na rozdíl od amerického Santa Clause má děda Mráz tradičně bílý obleček.

Ruské Vánoce - děda Mráz a Sněhurka.
Zdroj: 9gag.com

Pravoslavné Vánoce se potom slaví zejména účastní na půlnoční bohoslužbě v noci ze 7. na 8. ledna a ruský nový rok potom oficiálně začíná až 14.ledna.

Na náš Štědrý den, tedy 24. prosince, má mnoho rusů volno, ale vánoční oslavy neprobíhají.

Ruské vánoční tradice a zvyky

Stejně jako v mnoha zemích jsou i v Rusku Vánoce především svátkem setkání v úzkém kruhu rodiny a vnímáním duchovního rozměru těchto svátků.

Nenechte se mýlit vlivy západních kultur- ruské Vánoce stále jsou především pravoslavným svátkem a to zejména od pádu komunistického režimu, který jakékoliv oslavy Vánoc prakticky zcela zakazoval.

Existuje však i řada lidových zvyklostí, které se k ruským oslavám Vánoc pojí. Vedle zmiňovaného Dědy Mráze a pro nás neobvyklého načasování Vánočních oslav můžeme jmenovat i další.

12 vánočních chodů

Slavnostní večeři zahajuje zpravidla nejstarší člen rodiny modlitbou a požehnáním. Vlastní jídlo by se potom mělo skládat z 12 různých chodů, které reprezentují 12 apoštolů.

Ruské vánoční jídlo.
Zdroj: pinterest.com

Vánoční koledování

Zejména na venkově se drží tradice koledníků, kteří chodí během svátků od domu k domu, zpívají vánoční koledy (kolyadki) a odměnou za ně dostávají drobné pohoštění a peníze, které mají naopak zajistit prosperitu navštíveného domu. Podívejte se na tradiční ruské vánoční koledování:

Russian traditions Folklore Children Singing Dance Zima Winter Kolyadki
zdroj: youtube.com

Obraz ženicha v zrcadle

Zejména mladé dívky se podle tradice o Vánocích dívají do zrcadla s rozsvícenou svíčkou v ruce, aby údajně uviděly obraz svého nastávajícího ženicha. Všelijaké domácí věštění je během svátků populární zábavou, ale oficiálně je církví zakázané.

Štědrovečerní Sochivo

Tradiční vánoční pokrm, někdy nazývaný Kutya, je obilná kaše z vloček medu a máku. Dle tradic vločky symbolizují naději, med štěstí a mák potom mír do dalšího roku. V dalších svátečních pokrmech také často figurují dvě symbolické ingredience:

  • med znamenající sladkost života
  • česnek symbolizující jeho hořkost.

Mísa sušeného ovoce a oříšků na sváteční tabuli má potom zajistit prosperitu celé rodině po celý následující rok.

Tradiční ruské vánoční jídlo- sochivo.
Zdroj: justapinch.com

Vánoční film – Ironie osudu

Možná si nedokážete představit Vánoce bez klasických českých pohádek, západních romantických filmů o lásce nebo českých Pelíšků.

Stejně tak je to v Rusku v případě filmu Ironie osudu aneb Rozhodně správná koupel.

Tato romantická komedie je považována za klasické dílo sovětské kinematografie a na Vánoce/Nový rok ji v Rusku sleduje snad každý.

Zajímá vás, jaké jsou vánoční svátky v dalších zemích východní Evropy? Podívejte se, jak se slaví Vánoce na Ukrajině.


Ruské vánoční dekorace

V Rusku se o svátcích míchá moderní styl života s tradičními vzory a materiály a nejlépe je to vidět právě na výzdobě. Stejně jako je o Vánocích bohatá ruská kuchyně, tak i dekorace se nesou v pompézním duchu.

Ručně malované ozdoby, tradiční matrjošky a spousta světel, to jsou Vánoční dekorace v ruském pojetí

Tradiční ruské vánoční ozdoby - hvězdy.
Zdroj: pinterest.com
Tradiční ruské vánoční ozdoby - matrjošky.
Zdroj: pinterest.com

Chcete si kousek ruska vnést i do vašeho svátečního domu?

Pořiďte si některý ze zdobných kousků inspirovaných ruskem.

Hledejte tradiční vzory, zlatý lesk a nápadné barvy.

Světelná vánoční dekorace- koule.
Světelný řetěz s dekorativními koulemi
Vánoční dekorativní svíčka s ptáčky.
Dekorativní svíčka s ptáčky,
Třpytivá vánoční ozdoba.
Svítící koule na stromeček
Sváteční červený ubrus se stromečky.
Sváteční ubrus

Ruské vánoční cukroví

Sladkosti patří k Vánocům nejen u nás, ale i v Rusku mají své oblíbené sváteční sladké dobroty. Vyzkoušejte letos kromě tradičních receptů na české vánoční cukroví i některou z novinek podle našich snadných receptů:

Sněhové koule (Snezhki)

Nejznámější a nejtypičtější vánoční cukroví pečené v Rusku jsou bezpochyby sněhové koule (rusky снежки – “snezhki”). Připomínají české vanilkové rohlíčky a jsou velmi sladké.

Na rozdíl od křehkých rohlíčků jsou jednodušší na přípravu. A navíc- obalovat voňavé kuličky v cukrovém “sněhu” bude bavit i děti, nebojte se je tedy zapojit do pečení.

Ruské medové rohlíčky se skořicí (Rogaliki)

Přestože ve světě jsou známé především sladké sněhové koule, většina rusů si nedovede představit sváteční tabuli bez křehkých rohlíčků s medem a skořicí. Přikusují se k horkému gruzínskému čaji a vychutnat si je můžete i vy.

Po celém Rusku existují desítky receptů na tuto dobrotu, ovšem všechny mají jedno společné- lahodný výsledek.

Ruské vánoční pečivo - sněhoví koule.
Zdroj: pinterest.com
Ruské vánoční cukroví
Zdroj: vikalinka.com

íbí se vám Vánoce v ruském stylu? Inspirujte se a vneste si do domova trochu východních chutí a vůní v českém kabátku. Vyzkoušejte třeba recepty na lahodné cukroví s mákem.

Ruské vánoční pokrmy

Tak jako v jiných zemích, i v Rusku se vánoční svátky pojí se specifickými jídly.

Sváteční jídla jsou bohatá a zatímco v Česku známe štědrovečerní hostinu zpravidla o dvou chodech, v Rusku bývá prostřený celý stůl a spíše než drahé ingredience na něm můžeme najít množství rozličných jídel, od pečených mas, přes majonézové saláty až po taštičky plněné různými náplněmi.

Sváteční bliny s kaviárem (Blini)

Slavné ruské bliny nejsou ve skutečnosti nic jiného, než variace na palačinku. Zatímco v západní Evropě se tradičně konzumují palačinky na sladko, v Rusku se připravují i ve slané variantě.

Mezi ty nejvíce tradiční a zároveň slavnostní patří právě bliny s kaviárem.

A pokud chcete svým hostům servírovat to nejlepší, sežeňte si ten pravý černý kaviár s velkými zrny a nízkým podílem přidané soli.

Ruské vánoční pokrmy - malé bliny s lososem.
Zdroj: pinterest.com
Tradiční ruské bliny s kaviárem a smetanou.
Zdroj: cookingtheglobe.com

Ruský slavnostní zeleninový salát

Ruská kuchyně obsahuje tradičně velké množství zeleninových jídel a nejinak je tomu i o svátcích. Rusové ale nejsou žádní troškaři a když už připravují salát, tak pořádně bohatý se spoustou druhů zeleniny.

Typický ruský salát je specifický tím, že se míchá až těsně před podáváním– obsahuje totiž většinou červenou řepu, která by ostatní ingredience obarvila a tím by hosté přišli o zážitek z jinak pestrobarevného pokrmu.

O Vánocích se tradičně podává také salát se sleďem, někdy nazývaný sleď v kabátku. Většina ruských salátů obsahuje majonézu, nejedná se tedy o žádné extra lehké pokrmy.

Ruský vánoční zeleninový salát se sleďem.
Zdroj: milkandbun.com

Inspirujte se ruskou kuchyní a zkuste letos připravit originální salát, který nejen potěší vaše chuťové buňky, ale hosty doslova uhrane svým slavnostním vzhledem.

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.