Mnoho z nás touží po bílých Vánocích plných sněhu, světel a dalších dekorací.
Kanadské Vánoce jsou přesně takové.
Jak vypadá štědrovečerní menu?
Co je to mummering?
To a ještě mnohem více o tom, jak se slaví Vánoce v Kanadě, se dozvíte na následujících řádcích.
Kdy se slaví Vánoce v Kanadě?
Stejně jako v řadě jiných zemí světa Kanaďané slaví Vánoce tradičně 25. prosince. Štědrý den neboli Christmas Eve je v Kanadě obyčejným pracovním dnem. Státním svátkem je až Christmas Day, tedy 25. prosince, a také 26. prosince, pro který se používá označení Boxing Day.
Jednou ze zajímavostí je, že Kanaďané si obvykle nepřejí Merry Christmas, tedy Veselé Vánoce, ale Happy Holidays neboli šťastné svátky. Je to proto, že berou ohled na ty, kteří Vánoce neslaví.
Happy Holidays zahrnuje všechny oslavy, které se v tomto období konají, jako je Nový rok či Chanuka. Oslavy Chanuky jsou rozšířené zejména v Torontu a Montrealu, kde žije početná židovská populace.
O Vánocích je většinou oblíbené setkávání s rodinou. Pro někoho to může znamenat posezení u vánočních filmů, další dávají přednost stolním hrám. Jiní mohou být aktivnější a vyrazit na brusle, běžky, sjezdové lyže nebo sáňky.
V Kanadě dodnes žije mnoho potomků francouzských přistěhovalců. Poznejte, jak se slaví Vánoce ve Francii.
Znáte kanadské vánoční tradice?
Kanada je domovem lidí, jejichž předci sem přišli z mnoha různých prostředí. Výsledkem je, že kanadské vánoční tradice jsou jedinečnou směsicí různých tradic z celého světa, především francouzských, anglických, irských a ukrajinských.
Některé provincie a teritoria mají i přes podobnou etnickou příslušnost své vlastní jedinečné tradice. V Newfoundlandu mají tradici zvanou mummering, která je běžná v malých městech a vesnicích. Lidé obléknou do kostýmů, zpívají, tančí a chodí dům od domu po obci. Jakmile hostitelé uhodnou, kdo je mummer, sundají masky a dostanou vánoční cukroví a horké nápoje.
V Novém Skotsku existuje také podobná tradice zvaná belsnickeling, kdy se lidé oblékají do legračních kostýmů Santa Clausů a chodí od dveří ke dveřím, dokud sousedé neuhádnou, kdo se v kostýmu skrývá. Opět je to běžné spíše v malých městech.
Vánoční tradice v Québecu, jsou směsicí tradic přinesených z Francie, přizpůsobených britským a americkým vlivům. Koncem listopadu a začátkem prosince se po celém Québecu objevují vánoční trhy.
Oblíbenou aktivitou na Štědrý den je večerní jízda na saních tažených koňmi a návštěva půlnoční mše. Po ní by mělo následovat réveillon neboli půlnoční jídlo. Dnes se toto jídlo podává spíše před mší nebo až jako oběd na Boží hod vánoční.
Velkou část kanadských vánočních tradic tvoří oblíbené aktivity a představení, která se vracejí rok co rok. Nejočekávanějším představením je balet Louskáček, který uvádí Les Grands Ballets Canadiens na náměstí Place des Arts v Montrealu.
Na konci vánočního období, 6. ledna, na svátek Tří králů se v provincii Quebec slaví La Fêtes des Rois. Peče se koláč a do jeho středu se dává fazole. Kdo fazoli objeví, stane se podle tradice králem nebo královnou.
Co patří mezi kanadské vánoční symboly?
Mnoho lidí zdobí své domy různými vánočními dekoracemi, a to jak uvnitř, tak venku. Vánoční stromy v interiérech mohou být živé i umělé. Traduje se, že vánoční stromek do Kanady poprvé přivezl v roce 1781 německý přistěhovalec baron Friederick von Riedesel.
Mimochodem v Kanadě se nachází více než dva tisíce farem na pěstování vánočních stromů, nejvíce v Quebecu. Každý rok tak země vyprodukuje až 6 milionů vánočních stromků, přibližně polovině je pak odeslána do zemí po celém světě.
Nové Skotsko je po celé zemi proslulé svými nádhernými jedlovými a borovicovými vánočními stromky. Provincie každoročně vybírá největší a nejlepší jedli a posílá ji do Bostonu ve státě Massachusetts. Tato tradice se každoročně koná jako poděkování a připomínka pomoci Bostonu Kanadě během výbuchu v Halifaxu v roce 1917.
Kanadské vánoční ozdoby mají tradičně stříbrnou, bílou a modrou barvu, ale v posledních letech můžete najít dekorace i v mnoha dalších barvách. Pro Vánoce v Kanadě je typický též věnec na vstupních dveřích. Kromě stromečku je častou výzdobou také jmelí, cesmína a vánoční hvězda.
Objevte podobné tipy
Kdo nosí dětem dárky?
Tradičně kanadské děti věří, že dárky jim v noci mezi 24. a 25 prosincem přináší Santa Claus, následující ráno si je pak rozbalují. Nicméně vzhledem ke kulturní rozmanitosti Kanady, můžete najít i rodiny, které si dárky rozbalují již na Štědrý den večer nebo si rozbalí jeden dárek na Štědrý den večer a zbytek 25. prosince ráno.
Menší dárky nechává Santa Claus v punčochách, které se zavěšují u krbu nebo na postel, větší pak pod vánočním stromečkem. Na Boží hod vánoční ráno se dárky obvykle rozbalují v pyžamu za poslechu vánočních písní a koled.
Kromě jména Santa Claus děti postavu, která jim nosí dárky, označují též jako St. Nick, Kris Kringle nebo Père Noël.
Koho se nemohou dočkat děti na Havaji? Objevte také jedinečnost havajských Vánoc.
Co se jí v Kanadě o Vánocích?
Vánoční jídlo se stejně jako všechna jídla v Kanadě liší napříč zemí i různými etniky. Standardní vánoční menu je podobné Dni díkůvzdání a obvykle se skládá z pečeného nadívaného krocana či krůty, růžičkové kapusty a další zeleniny, brusinkové omáčky, bramborové kaše a různých dezertů.
Na vánočním stole často najdete také tourtière, francouzsko-kanadský pokrm, který má podobu „koláče“ z mletého vepřového masa a brambor, který se peče na těstě ze sádla. V jihozápadní části Nového Skotska jí mnoho rodin na Štědrý den humra.
Kanadské Vánoce jsou obecně obdobím sladkostí, včetně cukroví, perníčků či máslových sušenek. Mezi oblíbené sladkosti patří například máslové koláčky, s lahodnou náplní z másla, cukru a vajec, která se peče v těstovém korpusu.
Yule Log je oblíbený sladký pokrm je známý v Québecu, je to vlastně sladký piškotový koláč, který vypadá jako poleno.
Oblíbeným dezertem je také trifle, který původně pochází z Anglie. Připravuje se ve velké míse a skládá se z vrstvy piškotového těsta nebo piškotů, které se často namáčí v sherry nebo brandy, pak následuje vrstva ovoce a nahoře je vrstva pudinku a šlehačka.
K nejoblíbenějším nápojům o kanadských svátcích patří jablečný mošt, vaječný koňak a svařené alkoholické nápoje s přídavkem citrusů a koření.
Jaká místa v Kanadě o Vánocích navštívit?
Vánoce v Kanadě jsou v řadě měst spojeny se speciálními vánoční průvody. Města jsou navíc krásně osvětlená a vyzdobená, což ve spojené se sněhovou pokrývkou vytváří opravdu pohádkové Vánoce.
- Toronto – torontský průvod Santa Clause drží rekord jako nejdéle trvající dětský průvod. Kromě Santa Clause a paní Clausové v průvodu najdete také klauny a vánoční alegorické vozy. Od konce listopadu do prvního lednového týdne se v Torontu koná každoroční Cavalcade of Lights, která zahrnuje světelné show, bruslení, vánoční trh, ohňostroje a hudební vystoupení.
- Niagarské vodopády – jsou jedním z nejoblíbenějších míst, které můžete navštívit kdykoli během roku. Ikonický vodopád je skvělým cílem i během vánočních svátků. Konají se zde ohňostroje, které vodopády velkolepě osvětlují. Každoročně se tu též koná Zimní festival světel, největší bezplatný festival světel pod širým nebem v Kanadě.
- Vancouver – město každý rok láká tisíce lidí na Rogers Santa Claus Parade. Od konce listopadu do začátku ledna se na ploše 15 hektarů v botanické zahradě Van Dusen koná Festival světel, který nabízí světelná představení, zimní zahradu i sváteční pohoštění.
- Montreal – i toto město pořádá ve svém historickém centru spoustu slavnostních akcí, například průvod Santa Clause, známý jako Défilé du Père Noël, zahajuje sezónu každoročně již od roku 1925. Jednou z nejoblíbenějších zimních akcí ve městě je Luminothérapie, která se koná po celé svátky až do března. Jedná se o soutěž, v níž místní umělci vystavují interaktivní veřejné umělecké instalace a videoprojekce.