Většina světa dnes používá gregoriánský kalendář.
V Gruzii se ale stále používá juliánský kalendář.
Jeho důsledkem je i to, že nejdříve se slaví první den nového roku a až po něm pravoslavné Vánoce.
Kdy tedy dostávají děti dárky?
A co je to chichilaki?
Vše vám objasníme v našem článku o tom, jak se slaví Vánoce v Gruzii.
Kdy se slaví Vánoce v Gruzii?
Gruzínci stále slaví Vánoce a Nový rok podle juliánského kalendáře. Dne 25. prosince si mohou, ale nemusí přát veselé Vánoce, záleží na jejich preferencích. Samotné Vánoce se však 25. prosince neslaví. Gruzínská pravoslavná církev je místo toho slaví 7. ledna.
Vánoce uzavírají 40denní půst, který tradičně začíná 28. listopadu. Je to čas rozjímání, zdrženlivosti a vnitřního uzdravení ve svátosti zpovědi. Věřící se obvykle setkávají v kostele, kde se koná zvláštní bohoslužba.
Bohoslužba začíná 6. ledna pozdě v noci a trvá až do ranních 4 nebo 5 hodin 7. ledna. Po přijímání si všichni navzájem blahopřejí k narození Krista a představený církve pronese před lidmi řeč v souvislosti s Vánocemi. Teprve poté jdou Gruzínci tento den oslavit společně se svými rodinnými příslušníky a blízkými lidmi.
Znáte gruzínské vánoční tradice?
Jednou z neodmyslitelných součástí Vánoc v Gruzii je tradiční vánoční pochod zvaný Alilo, který je pojmenovaný podle gruzínského vánočního zpěvu, který se během průvodu zpívá. Pochod zpravidla začíná ráno po zvláštní vánoční bohoslužbě. Jaká je historie pochodu Alilo?
Této vánoční události se účastní pravoslavní křesťané po celé Gruzii. Účastníci nesou pravoslavné ikony, gruzínské vlajky, kříže a zpívají vánoční koledy. Kněží žehnají davu svěcenou vodou a někteří lidé nosí kostýmy spojené s Biblí. Do pochodu se může zapojit každý a mnozí přinášejí dárky a příspěvky pro sirotčince, domovy důchodců a věznice.
Důležitým atributem Vánoc v Gruzii je také vánoční stromeček, který ale vypadá jinak, než na jaký jsme zvyklí my. Tradiční gruzínský vánoční stromek zvaný chichilaki se vyrábí ze sušených větví lískových nebo vlašských ořechů, které jsou oholeny do dlouhých kudrnatých „provázků“ a tvoří malý stromek.
Gruzínci věří, že stromek připomíná vousy svatého Basila Velikého, který podle pověsti navštěvuje lidi během Vánoc podobně jako Santa Claus. Chichilaki se zdobí ovocem a sladkostmi a zůstávají v domácnostech až do pravoslavného svátku Zjevení Páně 19. ledna, kdy se stromky obřadně spálí, aby symbolizovaly odchod potíží předchozího roku.
Kdo nosí dětem dárky?
Gruzínské děti dostávají dárky na Silvestra tedy 31. prosince. Dárky dětem tradičně nosí Tovlis papa, případně Tovlis babua v západogruzínských dialektech, což znamená Dědeček sníh. Ten je oblečen celý v bílém, včetně klobouku a pláště zvaného nabadi. Plášť je těžký a velmi teplý, protože je vyroben z bílé ovčí vlny.
Na Silvestra sestupuje z kavkazských hor a chodí po Gruzii, aby všem gruzínským dětem přinesl dárky a sladkosti. Děti nechávají pro Tovlise Papu lahodnou pochoutku zvanou churchkhela, ta je vyrobena z ořechů a hroznové šťávy a má tvar „klobásy“.
Objevte podobné tipy
Co se jí v Gruzii o Vánocích?
Základem gruzínského vánočního stolu je satsivi neboli omáčka z vlašských ořechů s krůtím masem. Zajímavostí je, že satsivi se podává studená, neboť tsivi znamená v gruzínštině studený.
K dalším oblíbeným pokrmům patří lilek s vlašskými ořechy či grilované selátko. Vánoce v Gruzii mají i své typické sladkosti, jako je gozinaki neboli vlašské ořechy s medem a churchkhela, vlašské ořechy obalené v zahuštěné hroznové šťávě.
Jak si připravit vlastní satsivi?
Satsivi je je tradiční gruzínská pasta z vlašských ořechů, která se podává studená. Používá se k různým pokrmům z masa, ryb a zeleniny. Tradiční satsivi, které se jí o Vánocích, se připravuje z krůtího masa. V jiných ročních obdobích se obvykle připravuje z kuřecího masa.
Ingredience:
- 1,5 kg krůtího masa s kostmi v celku, případně celé kuře
- 700 g vlašských ořechů
- 5 středně velkých cibulí
- 4 stroužky česneku
- 2 PL bílého vinného octa
- 1 čajová lžička sušeného koriandru
- 1 čajová lžička modré pískavice
- 1 čajová lžička sušeného měsíčku lékařského
- 1 čajová lžička sušené červené papriky
- 1/2 čajové lžičky mleté skořice
- 5 drcených hřebíčků
- sůl
Postup:
- Do hrnce nalijte vodu a vložte krůtu.
- Zahřívejte na mírném ohni, dokud se maso neuvaří.
- Krůtu vyjměte z hrnce a přendejte na pekáč.
- Vodu, ve které se maso vařilo, nevylévejte, budete ji potřebovat k podlévání krůty při pečení i později.
- Krůtu pečte na 180 C, dokud není krásně zlatavá a upečená.
- Pečenou krůtu nakrájejte na středně velké kousky.
- Cibuli nakrájejte nadrobno a přidejte do pánve s trochou vývaru, ve kterém jste vařili maso.
- Restujte 6-7 minut.
- Hotovou cibuli přidejte do mísy a pomocí mixéru ji rozmixujte dohladka.
- Přidejte cibuli do hrnce se zbytkem vývaru z krůty.
- Pomocí mlýnku rozemelte ořechy.
- Přidejte lžičku sušeného koriandru, lžičku modré pískavice, lžičku sušeného měsíčku, půl lžičky skořice, 5 drcených hřebíčků.
- Ručně promíchejte a rukama směs rozdrťte.
- V hmoždíři nebo jiným způsobem roztlučte lžičku sušené červené papriky, 4 stroužky česneku a sůl.
- Přidejte tuto směs spolu se 2 lžícemi bílého vinného octa k mletým vlašským ořechům a důkladně promíchejte.
- Do ořechové směsi postupně přidávejte vodu z hrnce, ve kterém se vařila krůta, a míchejte podle toho, jak vodu přidáváte.
- Přidávejte a míchejte, dokud směs nebude mít hladkou konzistenci.
- Následně tuto směs přeceďte přes sítko zpět do hrnce.
- Kousky, které v sítu zůstanou, vyhoďte.
- Přidejte kousky krůty do hrnce, přiveďte k varu a stáhněte z ohně.
Před podáváním nechte zcela vychladnout.
Jaká místa v Gruzii o Vánocích navštívit?
Plánujete Vánoce v Gruzii? Městem číslo jedna, které v době vánočních svátků stojí za to navštívit, je především hlavní město Tbilisi.
- Tbilisi – hlavní město nabízí tradiční vánoční trhy, průvod Alilo a vše další, co patří k pravým gruzínským Vánocům. Katedrála Nejsvětější trojice má specifickou atmosféru po celý rok, v době adventu je ale ještě kouzelnější.
- Batumi – pokud toužíte po netradičních vánočních svátcích u moře, pak zamiřte do tohoto města na pobřeží Černého moře.
- Lagodekhi – malé městečko na hranicích s Ázerbájdžánem je v létě oblíbeným výchozím bodem pro treky do hor. Velmi zajímavou atmosféru ale má i v zimním období.