Egypt je ideálním místem pro vánoční dovolenou.
Čeká tu na vás příjemné počasí vánoční stromky i vyzdobené výlohy obchodů.
Jaké jsou typické pokrmy, které nesmějí chybět na vánočním stole?
Dostávají egyptské děti dárky nebo ne?
Poznejte, jak se slaví Vánoce v Egyptě, jak se liší od Vánoc v západním světě i od ramadánu.
Kdy se slaví Vánoce v Egyptě?
Většina obyvatelstva vyzývá islám, přesto to neznamená, že Vánoce v Egyptě se neslaví. V Egyptě žije více než 10 milionů křesťanů, kteří tvoří přibližně 10 % obyvatel země.
Z celkového počtu křesťanů tvoří více než 90 % pravoslavní koptští ortodoxní křesťané, kteří slaví Vánoce 7. ledna, proto je tento významný den v Egyptě též státním svátkem. Další křesťanské menšiny v zemi pak slaví Vánoce tradičně 25. prosince.
Co dělá egyptské Vánoce ještě výjimečnější, jsou příběhy o cestě Svaté rodiny s malým Ježíškem. V Egyptě strávili asi čtyři roky života, přičemž jejich cesta začala na Sinaji, která hraničí s Gazou, a skončila v Asijútu.
V Egyptě se mluví převážně arabsky, veselé Vánoce se v arabštině řekne Eid Milad Majid (عيد ميلاد مجيد).
Muslimské obyvatelstvo převažuje i v zemi půlměsíce. Zjistěte, zda a jak se slaví Vánoce v Turecku.
Znáte egyptské vánoční tradice?
Egyptské Vánoce jsou spojeny s řadou tradic, které se o našich „západních“ Vánoc mírně liší. Největším rozdílem mezi koptskými a západními Vánocemi je akt půstu. Koptští křesťané od 25. listopadu do 6. ledna dodržují přísný půst, během nějž nekonzumují žádné živočišné produkty.
Většina křesťanských Egypťanů se po dlouhém půstu schází jako rodina ke společným oslavám a hostinám, které zahrnují jídlo i hudbu, ale není to typická oslava Vánoc, jakou můžete vidět v Evropě nebo Americe.
Církevní bohoslužby jsou jednou z nejdůležitějších součástí křesťanských Vánoc v Egyptě. Zatímco mnoho křesťanů se na Štědrý den (24. prosince) účastní půlnoční mše, koptští křesťané se 6. ledna účastní také zvláštní noční bohoslužby. Bohoslužba obvykle začíná kolem 22. hodiny a trvá až do půlnoci, někdy až do svítání.
Pro koptské křesťany se měsíc předcházející Vánocům označuje jako kiakh a je lemován zvláštními praktikami, protože v kostelech se v sobotu večer zpívají chvalozpěvy a v neděli se kolem páté hodiny ráno konají mše.
Před Vánocemi jsou kostely i domy křesťanů vyzdobeny stromky, světýlky a malými betlémy.
Objevte podobné tipy
Kdo nosí dětem dárky?
I egyptské Vánoce jsou spojeny s rozdáváním dárků, ale v poněkud jiné podobě. Někteří křesťané v Egyptě si na Boží hod vánoční dávají navzájem dárky, které umisťují pod stromeček.
Děti věří, že jim je přináší Baba Noël neboli Otec Vánoc, který do domů vstupuje oknem a nechává dětem dárky výměnou za tradiční sušenky Kahk el Eid.
Koptští křesťané místo dárků dávají na konopský Štědrý den, tedy 6. ledna, dětem a mladším členům rodiny peníze. Jedná se o oblíbenou tradici, která se dodržuje i o většině ostatních egyptských svátků.
O den později 7. ledna se přátelé a rodina scházejí na oslavy a lidé si obvykle jako dárky rozdávají sušenky zvané kahk, které jedí také muslimové, když po ramadánu slaví svátek Íd el Fit. Jak se tyto tradiční egyptské sušenky připravují?
Co se jí v Egyptě o Vánocích?
Koptská štědrovečerní večeře se v podstatě podobá západní štědrovečerní večeři, ale obsahuje i některé tradiční egyptské pokrmy. Hlavním jídlem je obvykle vánoční krocan, obklopený nejrůznějšími voňavými přílohami.
Kromě něj se podává též fattah, pokrm obsahující chléb, česnek, rýži a vařené jehněčí maso, a wara‘ einab neboli plněné vinné listy.
Těstoviny si obvykle s Vánocemi nespojujeme, nicméně pro Egypťany je macarona bechamel tradičním štědrovečerním pokrmem. Jedná se o zapečené těstoviny penne s mletým masem a bešamelovou omáčkou. Patří k základním pokrmům téměř v každé egyptské domácnosti.
Pro každého křesťana v Egyptě znamená vánoční ráno obvykle šálek čaje s kahk sušenkami. V tento den také mnoho lidí dává chudým zalabya (koblihy) a bouri (rybu parmu).
Jaká místa v Egyptě o Vánocích navštívit?
Egypt je oblíbenou turistickou destinací i v zimních měsících. Moře je tu stále příjemně teplé na koupání, a navíc, pokud se rozhodnete strávit vánoční svátky, můžete si díky vlídnějšímu počasí mnohem více užít návštěvu památek. Během vánočních svátků se teplota pohybuje okolo 23-25 °C.
- Káhira – egyptská metropole nabízí nejen světoznámé památky, jako jsou pyramidy v Gíze, Saladinovu citadelu nebo Tutanchamonovu posmrtnou masku. Velká nákupní centra jsou ve vánočním čase bohatě vyzdobena a bazar Chán el-Chalílí láká na originální dárky.
- Luxor – příjemné prosincové teploty oceníte při návštěvě chrámu v Karnaku nebo Údolí králů.
- Hurghada – oblíbená turistická destinace láká na speciální vánoční program na pláži, včetně šnorchlováni a potápění.