Bílé Vánoce sice na Maltě očekávat nemůžete, přesto tu mají vánoční svátky nebývalé kouzlo.
Jaká vánoční dekorace nechybí v žádné domácnosti?
Co je to gulbiena a k čemu se používá?
Jak se liší dnešní štědrovečerní večeře od té, která se podávala před několika staletími?
Poznejte společně s námi, jak se slaví Vánoce na Maltě.
Kdy se slaví Vánoce na Maltě?
Malta je po Vatikánu, Monaku, San Marinu a Lichtenštejnsku pátou nejmenší zemí v Evropě. Od roku 1800 až do získání nezávislosti v roce 1964 byla britským protektorátem.
Vánoce na Maltě se nazývají „Il-Milied“, slaví se 25. prosince a jsou spojeny s velkým množstvím výzdoby a slavnostních akcí. Pořádají se vánoční koncerty, výstavy ručně vyráběných betlémů a divadelní představení, stejně jako dobročinné trhy a jarmarky.
Obyvatelstvo je v naprosté většině římskokatolického vyznání, a proto se Vánoce na Maltě nesou v duchu mnoha tradic. Tyto tradice, zejména pokud jde o kuchyni, odrážejí jak britské, tak italské vlivy.
Znáte maltské vánoční tradice?
Zdaleka nejrozšířenějším zvykem, který dominuje vánočnímu období, je tradice „presepju“ neboli betlémů, které se sem dostaly v průběhu 16. století z Itálie. Mnoho lidí si staví své vlastní betlémy, kterými si zdobí domovy.
Betlémy obvykle zobrazují nejen „jesličky“, ale též typickou maltskou krajinu. Zdobí se figurkami zvanými „pasturi“. O půlnoci na Štědrý den se do jesliček položí figurka Ježíška a na Tři krále se vkládají postavy tří mudrců.
Velké postavy Ježíška se někdy umísťují i za okna nebo na balkony a v noci se osvětlují. Domy se obecně zdobí adventními věnci a dalšími dekoracemi. Každá domácnost má také vánoční stromek. Vzhledem k tomu, že jehličnatých stromů je na Maltě velmi málo, většina se dováží z Itálie.
Pět týdnů před Vánocemi se tradičně dávají klíčit různé druhy semínek. Semínka se nechávají se klíčit v naprosté tmě, dokud nevytvoří dlouhé bílé výhonky podobné trávě. Tyto výhonky se pak používají k výzdobě betléma nebo sošek Ježíška. Výhonkům se říká „gulbiena“. Kde se tradice gulbieny vlastně vzala?
Další z maltských vánočních tradic je „Priedka tat-Tifel“, což znamená „kázání dítěte“. Kázání na půlnoční mši o Štědrý den totiž místo kněze pronáší chlapec nebo dívka, obvykle ve věku 7 až 10 let.
V místních kostelech se také běžně pořádají vánoční představení, při nichž děti převlečené za pastýře, Josefa a Marii s panenkou představující Ježíška hrají příběh o narození Ježíše.
Kdo nosí dětem dárky?
Maltské děti se nemohou dočkat 25. prosince ráno, kdy si mohou rozbalit dárky, které jim pod vlivem britských tradic v punčochách i pod stromečkem nechal Father Christmas neboli Otec Vánoc. Ten cestuje v noci 24. prosince na svých saních tažených soby a do domů se dostává komínem.
Na Štědrý den večer děti často připravují malé občerstvení v podobě skleničky brandy a mince pie, tradičního britského vánočního pečivo, pro Otce Vánoc a mrkev pro jeho soby.
Objevte podobné tipy
Co se jí na Maltě o Vánocích?
Než se totiž Malta stala britskou, vybíraly hospodyňky nejtučnějšího a nejobjemnějšího kohouta, kterého uvařily ke štědrovečernímu obědu. Kohouta vložily do pekáče spolu se zeleninou a bramborami a pak ho odnesly do místní pekárny, aby se zde mohl péct v jedné z velkých kamenných pecí.
Tradičním vánočním moučníkem byly „Qaghqa tal-Ghasel“ neboli medové kroužky a na závěr se po půlnoční mši podával horký nápoj z kaštanů a kakaa zvaný „Imbuljuta tal-Qastan“.
Dnešní maltské vánoční menu se často v mnohém podobá tomu anglickému. Tradičními pokrmy tak jsou pečený krocan s nádivkou, mince pie neboli malé koláčky z křehkého těsta plněné směsí kandovaného ovoce, rozinek, ořechů, alkoholu a koření.
Samozřejmě nesmí chybět vánoční pudink, kterému se říká „pudina tal milied“. Vzhledem k blízkosti Itálie je oblíbenou vánoční sladkostí též panettone.
Jak si připravit vlastní Imbuljuta tal-Qastan?
Imbuljuta tal-Qastan je tradiční horký a kořeněný nápoj na bázi kaštanů a kakaa, bez kterého se maltské Vánoce neobejdou. Pokud jde o kaštany, existují dva rozdílné způsoby jejich použití. Někteří lidé je nechávají celé, zatímco někteří je lámou.
Drcené kaštany dodávají nápoji nejen intenzivnější vůni, ale také větší hustotu. Jestliže letos hledáte alternativu k vaječnému koňaku nebo svařenému vínu, toto může být tento nápoj.
Ingredience:
- 4 šálky vody
- 2 šálky sušených loupaných kaštanů
- 1 šálek cukru
- 1 šálek kakaového prášku
- 1 tyčinka skořice
- 6 hřebíčků
- 1/2 čajové lžičky muškátového oříšku
- kůra z mandarinky
- 4 PL kukuřičného škrobu
- 3 PL zakysané smetany (nepovinné)
Postup:
- Kaštany omyjte a namočte alespoň na 8 hodin do vody.
- Sceďte a vložte do hrnce.
- Přidejte vodu, skořici, hřebíček, kakaový prášek, cukr, muškátový oříšek a mandarinkovou kůru nakrájenou na malé kousky.
- Přiveďte k varu a vařte, dokud kaštany nezměknou, přibližně hodinu.
- Na konci vaření kaštany rozlámejte velkou lžící na malé kousky.
- Rozpusťte kukuřičný škrob v troše vody a přidejte ho do směsi, abyste ji mírně zahustili.
Podávejte horké v šálku nebo misce.
Jaká místa na Maltě o Vánocích navštívit?
Malta je malebná země, kterou stojí za to navštívit po celý rok. Vánoce na Maltě nabízejí řadu tradiční i netradiční zábavy.
- Valetta – hlavní město s křivolakými středověkými uličkami a vynikající nabídkou obchodů, kaváren, restaurací, barů a bister je ideálním místem pro strávení adventního období. O Vánocích je krásně vyzdobené mnoha světly a koná se v něm řada vánočních trhů a dalších akcí, které mu dodávají tu pravou vánoční atmosféru, teplému počasí navzdory. Vánoční událostí, která je oblíbená u dětí i dospělých, je též každoroční pantomima v divadle Manoel.
- Gozo – pokud máte slabost pro betlémy, určitě byste si neměli nechat ujít návštěvu vesnice Ghajnsielem na ostrově Gozo. V roce 2008 byla některá opuštěná pole nedaleko obce přeměněna na betlém. Tato iniciativa se ukázala jako natolik úspěšná, že se od té doby každoročně opakuje. Na živé animaci mini Betléma s řemeslníky, kteří se věnují své práci, zemědělci a pastýři a samozřejmě se Svatou rodinou v centru pozornosti se podílí několik stovek osob.