Znáte vánoční tradice barborky?
Rozkvetlá větvička je symbol nejen života.
Prozradíme vám, jak zvýšit šance, že vaše barborka vykvete.
Kdy se slaví svatá Barbora?
Svatá Barbora se slaví 4. prosince. V minulosti, kdy ještě obcházely Barbory, se tak dělo v předvečer svaté Brambory. O této tradici se dočtete níže. Dnes se totiž omezila už jen na stříhání větviček.
Kdo byla svatá Barbora?
Svatá Barbora, patronka horníků, je křesťanská mučednice. Žila ve 3. nebo 4. století v Malé Asii. (Ohledně století se prameny rozcházejí.) Otec ji zavřel do věže, aby ji uchránil před křesťanstvím. Prostřednictvím sluhy ale začala Barbora stejně křesťanství vyznávat. Otec ji nechal napřed mučit, a když se víry nezřekla, sťal ji mečem hlavu.
Objevte podobné tipy
Rozkvetlá větvička jako symbol
Pojem barborka označuje větvičku třešně nebo višně, která se dává do vody na svátek sv. Barbory, aby vykvetla na Štědrý den. V Česku se tento zvyk udržuje dodnes, málokdo ale ví, jaký je její skutečný význam. Rozkvétající větvičky barborek nebo rostliny (růže z Jericha) se staly symbolem zázraků.
Prvopočátek tradice barborky
K růži z Jericha se váží dokonce legendy. Říká se, že při útěku Svaté rodiny do Egypta vypučela růže z Jericha v místech, kterých se Panna Maria dotkla nohou.
Také se zázračně rozvinula a vykvetla v den narození Ježíše Krista, zavřela se při jeho ukřižování a znovu rozkvetla, když vstal Ježíš z mrtvých. Proto jsou rozkvetlé větvičky (nejen růže z Jericha) symbolem zázraků a vzkříšení, a přisuzuje se jim věštecká schopnost.
Magická moc barborek
Bývalo zvykem, že si na každou větvičku děvčata upevňovala cedulku se jménem. Které dívce vykvetla první, mohla se těšit velkému štěstí v příštím roce. To často souviselo se sňatkem. Rozkvetlá větvička tedy byla příslibem brzké svatby, ale znamenala také příslib hojné úrody, zdraví v domě a příznivého roku vůbec.
Podle jiných tradic dívky připevňovaly na větvičky cedulky se jménem chlapců, kteří jim byli sympatičtí. Ta, která vykvetla nejdříve, znamenala sňatek s dotyčným chlapcem.
Obchůzka Barborek
Dříve chodily po vsi v předvečer sv. Barbory dívky a ženy v bílých šatech a závojích, někdy s pomoučeným obličejem. Hodným dětem rozdávaly sladkosti, těm zlobivým hrozily metlou. Svůj příchod ohlašovaly ťukáním na okno nebo zvoněním na zvoneček a sborově zpívaly píseň o svaté Barboře.
Tradice barborky ve světě
Zvyk barborek se udržuje také v Rakousku, ve Slovinsku, ale také v Polsku, Litvě, Belgii a Nizozemsku. Setkat se s nimi můžete i na Ukrajině a v Rusku. Na jihu Evropy se nestříhají větve ovocných stromů, ale vysévají se semena obilí nebo čočky do mělkých misek.
Mají vyrůst do Štědrého dne a předpovídat úrodu. V Provence se dodnes miska s vyrašeným obilím dává na štědrovečerní stůl. Vzrostlé obilí na talířku najdete i v Chorvatsku, někdy se může zasévat do rozpůlené řepy.
Ovazuje se stuhou v národních barvách. Dává se na stůl, pod vánoční stromek nebo na hroby.
Jak pečovat o barborky, aby rozkvetly
Když si v dobách minulých chtěly dívky zajistit, aby jim barborka vykvetla, musely nabírat vodu do úst a zalévat tak větvičku. Dnes už máme méně náročné vychytávky, tak žádný strach.
Hodně záleží na tom, jak vyvinutou a zdravou větvičku stříháte. Vybírejte takovou, která bude mít pěkné vyzrálé pupeny. Abyste dali třešňové větvičce větší šance na květ, ihned po nastříhání ponořte větvičky do vlažné vody.
Poté sestřihněte šikmo konečky větví tak, aby měly dostatečně velkou plochu pro nasávání vody, a dejte je do vázy s vodou. Nesmí vám uschnout, podpořit ji můžete ještě rozprašovačem s vodou. Občas vyměňte vodu ve váze, aby vám větvičky nezačaly odspodu hnít.
Kromě barborek můžete vyzkoušet také jiné vánoční květiny, které můžete doma pěstovat. Znáte vánoční kaktus? Nechte si poradit, jak o vánoční kaktus pečovat, aby vám na Vánoce kvetl.