Novoroční ohňostroje v ČR
Novoroční ohňostroj neodmyslitelně patří k oslavám příchodu nového roku. Jde o jeden ze způsobů, jak se rozloučit s rokem starým a přivítat ten nový. Podívejte se, v jakých českých městech se na tyto světelné i zvukové show můžete letos těšit. Třeba vás inspirují k novoročnímu výletu!
Půlnoční silvestrovský ohňostroj většinou zvládáme sami, ohňostroje organizované městy se tak nejčastěji konají v podvečer prvního ledna. Zjistěte, zda vaše město nebo nějaké v okolí letos pořádá ohňostroj na Nový rok.
Dočkáte se nejen velkolepé světelné podívané, ale i hudby a dalších doprovodných akcí. Kdy a kde se jednotlivé novoroční ohňostroje 2023 v českých městech uskuteční? A co dalšího zde stojí za vidění? To vše se dozvíte!
Novoroční ohňostroje ve světě
Do konce roku 2022 zbývá už jen několik dní, v mnoha městech napříč republikou tak vrcholí přípravy na novoroční oslavy. Velkolepé ohňostroje patří k oblíbeným způsobům vítání nového roku v mnoha zemích světa. Které silvestrovské ohňostroje přitahují každý rok největší pozornost?
Jedním z prvních a zároveň velmi okázalým je novoroční ohňostroj v Sydney před slavnou budovou Opery. V Americe je bezpochyby tím nejslavnější novoroční ohňostroj na Times Square v New Yorku, v Evropě pak ten v Londýně.
Mimochodem věděli jste, že první ohňostroje se konaly již ve starověké Číně? Vynálezci střelného prachu údajně již ve 2. století př. n. l. používali k odhánění duchů jakési předchůdce dnešních petard.
Novoroční ohňostroje v České republice
Do mnoha českých měst se novoroční ohňostroje vrací po dvouleté pauze způsobené pandemií koronaviru. Nicméně ne všechna města tradici obnoví. Pokud jste se tak například těšili na novoroční ohňostroj v Praze, budete možná zklamáni. Hlavní město totiž bohužel žádné hromadné silvestrovské akce ani světelnou podívanou nechystá.
Jaká města ve Středočeském kraji světelné představení chystají? Například Kladno. Kladenský novoroční ohňostroj se uskuteční prvního ledna na náměstí Svobody od 18 hodin. Ve stejný čas odstartuje též novoroční světelná podívaná v Čáslavi na náměstí J. Žižky z Trocnova.
Mnoho Západočechů si zcela jistě nenechá ujít program na náměstí Republiky v Plzni. Novoroční ohňostroj Plzeň 2023 bude navíc doplněn i o speciální program pro děti. Světelné show bude předcházet dětská diskotéka.
Z dalších velkých měst slavnostní silvestrovský ohňostroj pořádá též Ústí nad Labem. Ústecký novoroční ohňostroj bude za doprovodu hudby odpálen z vrchu Větruše v 18 hodin.
Jste z Moravy? I zde máte spoustu možností, kam vyrazit za nebem ozářeným barevnými světly. V Moravskoslezském kraji se můžete těšit nejen na patnáctiminutový novoroční ohňostroj v Ostravě jih, který bude odpálen z devíti odpališť, ale také na novoroční světelnou show v nedaleké Karviné.
Obyvatelé i návštěvníci Hané si jistě nenechají ujít novoroční ohňostroj v Olomouci, jako místo konání letos organizátoři zvolili Korunní pevnůstku. Konkurovat mu ve stejném čase, tedy 1. ledna 2023 od 18 hodin, bude přerovský ohňostroj na Nový rok.
A jak přivítá příchod nového roku 2023 vaše město?
Historie novoročních oslav
Nejstarší zaznamenané oslavy na počest příchodu nového roku se datují do starověkého Babylonu, kde tuto událost slavili náboženským festivalem zvaným Akitu, který trval 11 dní. Ne vždy v historii lidstva ale začátek nového roku připadal na datum, které s ním máme spojeno dnes.
Kdy se tedy stal 1. leden oficiálně prvním dnem nového roku? Abychom to zjistili, musíme se vrátit do starověkého Říma. Původní římský kalendář měl pouze deset měsíců, leden a únor v něm neexistovaly, a rok tak začínal 1. březnem. První dva měsíce roku byly do kalendáře přidány na začátku 8. století př. n. l. králem Numou Pompiliem, nový rok nicméně začínal dnem, kdy římští konzulové poprvé vstupovali do úřadu, tedy v stále v březnu.
Až roku 191 př. n. l. bylo toto datum přesunuto na 1. leden. Když pak v roce 45 př. n. l. Julius Caesar zavedl juliánský kalendář, 1. leden jako první den nového roku zachoval. Stejný den pak jako počátek nového roku přijali i křesťané. Nic na tom nezměnilo v 16. století ani zavedení gregoriánského kalendáře.