Ježíšek je velice významnou postavou Vánoc.
A nejen pro nás v České republice, ale i v jiných zemích světa.
Proč se ale zrovna Ježíšek stal osobou, která roznáší vánoční dárečky?
A jak jej vlastně připodobnit?
Ježíšek jako Jezulátko
Po štědrovečerní večeři se konečně dostáváme k tématu vánočních dárečků. Děti jsou nadšené, jistě se nemohou dočkat. Odvedete je na chvíli do pokojíčku, abyste nachystali nadílku pod bohatě zdobený strom, zatímco ony netrpělivě očekávají zvuk cinkajicího zvonečku.
Asi každý z nás ví, že Ježíšek je vlastně totožnou osobou jako Jezulátko. Jde tedy o miminko Ježíše Krista, Spasitele lidstva. Jak vidíme, naše Vánoce se odráží od křesťanských hodnot a tradic. Štědrý den tedy představuje oslavu narození Ježíše.
Kromě nás Čechů, očekávají na vánoční nadělení Ježíškem i na Slovensku, v Maďarsku, Rakousku, Jižním Tyrolsku, ve Švýcarsku, Slovinsku, v Chorvatsku, jižním Německu, jižní Brazílii, Lichtenštejnsku a v polském Horním Slezsku.
Ne všechny dárky se setkají s úspěchem. Zjistěte, které vánoční dárky patří k těm nejhorším.
Svatá noc
Na pozadí historie Vánoc se odehrává Svatá noc. Primárně vyšla z pohanské oslavy slunovratu, kdy se 25. prosince opět narodil bůh Slunce. Ve 4. století ale začala tato noc nabírat na rázu křesťanském, stala se oslavou a připomínkou narození Ježíše.
Právě Martin Luther se v 16. století zasloužil o obdarovávání dětí Ježíšem Kristem, ale nikdo si nedokázal představit, jak konkrétně vypadá malý Ježíšek. Do onoho 16. století se však děti mohly těšit pouze z nadílky svatého Mikuláše nebo si vysloužily nadílku 28. prosince na den neviňátek.
Jelikož byla představa o Ježíškovi poněkud matná, na činy se nemuselo příliš dlouho očekávat, než přišlo jeho zhmotnění v podobě malého blonďatého kudrnatého chlapečka s andělskými křídly. To údajně mohlo vyjít z vánočních průvodů či církevních her, kde Ježíška zpodobňovala dívka zahalená v bílý háv.
Hledáte pěkné vánoční ozdoby na stromeček? Máme pár tipů.
Objevte podobné tipy
Vánoční tradice na českém území
Od 19. století se u nás postava Ježíška ve spojení s oslavou Vánoc doslova zabydlela. Ve 20. století se začal objevovat ve spojení s vánoční stromem. Je zajímavé, že se tradice na různým místech lišily. Na území severní Moravy se odehrávaly průvody v čele s Ježíškem a Josefem. Účastníci byli převlečeni do andělských kostýmů a nesli vánoční strom. Na Šumavě nadílku provádělo děťátko se svatozáří, které přijíždělo ve zlatém voze taženém dvěma bílými koňmi.
Ježíšek, Ježiško, Christkind, Dzieciątko, Bambino Gesù, El Niño Jesús, Isusek nebo mladenec Jisus. Známe jej v různých jazycích. Není možná tak komerční podobou jako je tomu u Santy Clause, ale je naší tradicí, tak jako tradicí těchto států. Naše děti si velice rychle vybaví, jak vypadá Santa, ale i dospělí mají mnohdy problém s popisem postavy Ježíška.
Jak vlastně Ježíšek naděluje dárky, když je malé miminko?
Nebo jak to všechno unese? Určitě jste podobnou otázku dostali od svých dětí. Věděli jste, co odpovědět?
Velice pěkně o tomto tématu hovoří Děpold Czernin, zakladatel Spolku pro tradiční Vánoce: „Protože je on sám darem a obdarovává naše srdce láskou. Ježíšek v Betlémě přišel na svět jako dar rodičům, matce i pěstounovi, ale i jako dar lidstvu. Přichází na svět s poselstvím vzájemné lásky mezi lidmi, které je skutečným Ježíškovým vánočním dárkem a proto ho vnímáme zvlášť silně o Vánocích. Každý vánoční dárek je proto symbolem Ježíška – dárkem od Ježíška.”
A jak tedy všechny ty dárky sám unese? Dá nám je do srdce jako inspiraci, my je koupíme, abychom druhým udělali radost. Ježíšek je pak v ten pravý čas se svými andělskými pomocníky přinese. Takže na to všechno není sám, že?
A jak je to u vás? Slavíte Vánoce s Ježíškem nebo Santou Clausem?
Podělte se s námi o vašich zkušenostech a zážitcích na toto téma.