Proč se slaví Mikuláš zrovna v tento den v měsíci?
Na tuto otázku dostaneme odpověď pohledem do historie.
Jak spolu ale souvisí postavy anděla a čerta.
Pojďme se o těchto třech postavách dozvědět více.
Svatého Mikuláše slavíme každý rok ve stejný den
Datum, kdy se naše děti mohou těšit na Mikuláše spadá na 5. prosince, tedy večer před tím, než je oslavována smrt sv. Mikuláše. Přesto se často slaví o den později. Letos se mohou naše ratolesti těšit na oslavu Mikuláše 6. prosince, což vychází na pondělí.
Sv. Mikuláš byl mnich, který se vyznamenal četnými skutky. Narodil se roku 280 našeho letopočtu do městečka Paraty, sídlícího v dnešním Turecku. Dodnes o něm existují legendy, které vyprávějí o tom, jak rozprodal svůj zděděný majetek a stal se tulákem, který své bohatství rozdal nemocným a chudým dětem.
Zasloužil se také o záchranu tří sester, jež jejich otec prodal do prostituce a otroctví. Vykoupil je věnem, aby se mohly vdát. Dále se stal patronem mnoha lidí, kteří na světě neměli žádného zastání.
Jak se ale Mikuláš stal svatým? Nikdy ve skutečnosti za svatého prohlášen nebyl. Přesto jej mají věřící lidé ve veliké úctě, a tak není nazýván jinak, než svatý Mikuláš.
Proč ale Mikuláš chodí už 5. prosince?
Zde se musíme také podívat do historie. Do 16. století byl údajně začátek dne považován západem slunce, nikoliv ránem, jako je tomu dnes. Tato tradice se již zachovala, a tak se naše děti mohou těšit už 5. prosince. Kromě Mikuláše se často setkávají i s čertem a andělem. Kde se ale vzaly tyto dvě postavy?
Souvisí to s chlapeckými biskupskými hrami, které byly každoročně pořádány na klášterních školách v Porýní. Vše počalo v 10. století a ve 13. století ke hře na představeného kláštera, což bylo symbolizováno obdržením hole, přibylo i rozdávání dárků.
Jednou, když se do této role dostal čeledín Ruprecht, byl požádán o pokárání dětí zlobivých a naopak o pochválení dětí hodných. Proto tehdy vznikla postava našeho nynějšího čerta a anděla.
Objevte podobné tipy
Mikuláš ve světě
A jak je to s mikulášskou nadílkou ve světě? Nejvíce si jí užívají Holanďané, kteří se zasloužili o samotné uctění památky svatého Mikuláše. Oslavy začínají už druhý týden v listopadu a vrcholí bohatou nadílkou 5. prosince. Ta se údajně vyrovná té naší vánoční.
Bavorské, Rakouské a Maďarské děti mají menší nevýhodu oproti těm našim, že musí být opravdu hodné. Jinak by narazily na velice děsivou obdobu čerta zvaného Krampus.
Zjistěte, jak se slaví Vánoce v jiných zemích Evropy.
Jak se s dětmi nachystat na Mikuláše?
Děti můžete připravit krátkým příběhem, který se váže právě ke svatému Mikuláši. Malé nezbedníky můžeme postrašit čertem a jeho bezedným pytlem. Dle psychologů se to ale nedoporučuje. Raději ten čas využijte jako příležitost k poznání tradic, naučení se nových básní, písní a tvoření.
Kam se vydat za Mikulášem, andělem a čertem? Určitě budete mít příležitost v rámci školních i předškolních besídek nebo na jiných kulturních akcích ve vašem městě. Klidně oslovte tři blízké osoby, vymyslete kostýmy a připravte pro děti setkání s Mikulášem, čertem a andělem.
A co dát svým ratolestem za výslužku? To je na vás. Zaslouží si uhlí nebo brambory? Nebo jsou tak hodné, že je obdarujete ovocem, ořechy a tím, co mají rády?
Hledáte inspiraci na vánoční básničky nebo říkanky? Pár tipů máme!
Nezapomeňte si s dětmi napsat dopis Ježíškovi.