Nejoblíbenější vánoční květiny a návod jak je pěstovat. Inspirujte se!

Patříte k těm, co si každé Vánoce kupují novou vánoční hvězdu, ale dlouho se z ní neradujete, protože zajde?

Dostali jste vánoční kaktus a nevíte si s ním rady?

Hledáte rady, jak vlastně o oblíbené vánoční květiny pečovat, abyste je hned nezabili?

Rozhodně to není jen vánoční stromek, který by byl jedinou ozdobou celých Vánoc, co se týká zastoupení flóry v našich domácnostech. Naopak se velké oblibě již od nepaměti těší vánoční květiny.

Nejoblíbenějšími jsou:

  • vánoční hvězdy (někdy se jí také říká vánoční růže)
  • vánoční kaktus
  • jmelí

Vánoční hvězda a její pěstování


Červená vánoční hvězda jako typická sváteční květina.
Zdroj: fabiovisentin.com

Pryšec nádherný (Euphorbia pulcherrima), v zahraničí se nazývá také Poinsettia.

Tato vánoční květina, jejíž domovinou je Mexiko, je zcela nezaměnitelná. Žádná jiná květina nemá tak pestré, hezky tvarované a slavnostně vzhlížející listové růžice.

Ve většině případů pořídíte hvězdu s červenými listeny, ale existuje i s růžovými, broskvovými, krémovými a bílými. Někteří pěstitelé je dokonce šlechtí tak, aby je měla pestrobarevné a jinak tvarované než je běžné.

Ideální pěstování vánoční hvězdy

  • Musíte jí pro začátek zařídit vhodné teplotní podmínky nad 20°C.
  • Nepokládejte květináč na studený parapet, jinak bude na hvězdu táhnout studený vzduch.
  • Dopřejte jí dostatek světla, ale zase přímé slunce, to by jí škodilo, musí to být rozptýlené světlo.
  • K zalévání je nejlepší dešťová voda. Pokud jí nemáte, postačí odstátá vlažná voda.
  • Substrát udržujte neustále mírně vlhký, ale ne přehnaně mokrý, aby nebyla květina přelitá.
  • Osvědčilo se umístění odpařovače blízko květináče.
  • K hnojení postačí klasické hnojivo určené pro pokojové rostliny v květu.

Povánoční péče

Odkvetlá vánoční hvězda neznamená, že jí hned po Vánocích vyhodíte. Jakmile odkvete, odneste jí někam do chladu, minimalizujte zálivku a také snižte vlhkost ve vzduchu. V předjaří pak hvězdu seřízněte.

Pokud je větší, zkraťte jí jednotlivé výhony až o 10 cm. Jen dejte pozor na mléko, které z ní vytéká, je totiž jedovaté a mohlo by vám velmi nepříjemně popálit pokožku.

Jarní měsíce jsou časem pro přesazení a léto zase využijte k zálivce a přihnojování, čímž zesílí.

Zajímá vás ještě více detailů a informací o této krásné rostlině? Načerpejte vše z našeho článku o vánoční hvězdě.


Pěstování a hnojení vánočního kaktusu

Vykvetlý vánoční kaktus - pěstování a péče.
Zdroj: marthastewart.com

Kaktusy jako takové jsou oblíbenou pokojovou rostlinou mnoha domácností a o tom vánočním to platí dvojnásob. Jestli chcete, aby vám vydržel i na další vánoce, potřebuje vhodnou péči, která ho nezlikviduje.

Vánoční kaktus (Schlumbergera) je původem z Brazílie, kde se vyskytuje v deštném pralese. Mezi hlavní kultivary, které léty křížení vznikly, patří třeba bílý, karmínově červený, fialově červený, oranžový atd.

Vhodné umístění

Kaktus nesnáší přímé slunce, takže ho chraňte před paprsky a nemá v lásce ani moc světla. Ideálně mu bude někdo v polostínu. Takové okno na sever je naprosto perfektní. Kdo má okna na východ, může to vyřešit přivřenými žaluziemi, které dodají světlo, ale ne moc.

Péče o vánoční kaktus

Pokud chcete, aby kaktus kvetl, musíte mu zajistit optimální teplotní podmínky mezi 12 až 15°C, když ho postavíte do místnosti, kde je 22°, tak sice poroste, ale květu se nedočkáte

Nepřehánějte to se zálivkou, protože kořenům vadí velké mokro. Když kvete, dopřejte rostlině vodu každý týden a hlídejte si, aby zemina nebyla suchá, ale zase ne až moc mokrá, ideální je mírně vlhká, aby se kořenům dařilo růst.

Po odkvětu vodu dostatečně eliminujte a obnovte, až když vyraší nová poupata. Rostlinu můžete pravidelně rosit, čímž zajistíte správnou vlhkost vzduchu.

Na zalévání používejte jedině odstátou vodu, stejně jako při rosení.

Když se objeví poupata a hned opadají, znamená to, že je vzduch v místnosti suchý, takže musíte přidat na rosení. Kaktus, který nekvete, nemá správně zvolené teplotní podmínky, což je pro něj základ.

Pokud si chcete tuhle typickou vánoční rostlinu vypěstovat sami, tak si určitě přečtete tento článek jak pečovat o vánoční kaktus.

Jmelí a Vánoce

Vánoční jmelí jako typická rostlina pro tento svátek.

Vánoční svátky bez jmelí to je něco nemyslitelného, a pokud vás nebaví shánět jmelí každoročně v obchodech, vypěstujte si své vlastní, stačí vám k tomu jen pár základních instrukcí. Je to pravděpodobně nejčastější vánoční květina, se kterou se můžete setkat.

Jmelí (Viscum) je v podstatě poloparazitická keříková rostlina, která roste na jiné rostlině.

Když se vám podaří vypěstovat, udělá vám tato zelená rostlinka radost nejen na Vánoce.

Je to tradiční symbol Vánoc, lásky, klidu a podle pověstí má přinášet štěstí do Nového roku.

Jak to funguje s jinými rostlinami?

Nemusíte se bát, že by vám jmelí zlikvidovalo rostlinu, která mu dělá hostitele. Jediné co dělá je, že zapustí kořeny do kmene stromu, čímž získá přístup k vodě a živinám.

O rozšíření semen na další stromy se postarají ptáci, kteří je spolu s trusem odloží na jiných větvičkách.

Jak si můžete jmelí vypěstovat?

Jako základ potřebujete plodnou větvičku z hostitelského stromu i s bílými bobulemi. Hlavně je důležité vědět z jakého stromu je. Jmelí, které mělo za hostitele listnatý strom, vysaďte třeba na jabloň, javor, břízu, topol, lísku, akát, vrbu nebo jeřáb, zkrátka to musí být zase listnáč.

Pokud je to jmelí z jehličnatého stromu, s tím je to odlišné. Jmelí z borovice potřebuje k ideálnímu klíčení zase borovici, jestli bylo předtím na jedličce, bude se mu dařit opět nejlépe na jedli.

Výsadba jmelí

Vyberte si vhodný strom, najděte dvouletou až tříletou větev a velmi ostrým nožem jí nařízněte do obráceného V (případně do T).

Bobulku z větvičky jmelí zmáčkněte mezi prsty a její obsah i se semínkem vmáčkněte do otevřeného zářezu či pod odchlíplou kůru. Semeno se snadno přichytí díky lepkavé hmotě.

Nejoptimálnější doba výsevu je slunný zimní den. Pokud máte na zahrádce keře ptačího zobu, můžete jmelí umístit i na jeho větve.

Jestliže se vám vše podaří a jmelí se uchytí, většinou už následující rok kvete a vy se můžete těšit na bohatou sklizeň.

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.