Co přináší jmelí na Vánoce a proč by mělo viset nad rodinným stolem? A odkud přišel populární polibek?

Kouzelná zelená větvička, která raší na stromech uprostřed třeskuté zimy vzbuzovala respekt už u našich předků.

Jak jmelí vnímali, co pro ně znamenalo a jaké se k němu vážou legendy? 

Pojďme si připomenout všechny vánoční tradice se jmelím, ať na některou z nich nezapomenete!

Severská legenda o jmelí

Je to neuvěřitelné, ale první zmínky o jmelí přináší velice stará legenda o severských bozích, konkrétně se týká Baldura a také zlořáda Lokiho. 

Baldurova matka Frigg seslala mocné kouzlo, aby zajistila, že žádná rostlina pěstovaná na zemi nebude moci být použita jako zbraň proti jejímu synovi. Jedinou rostlinou, na kterou kouzlo nedosáhlo, bylo jmelí, protože nevyrůstá ze země, ale z větví stromu. Když se to intrikán Loki dozvěděl, vyrobil ze jmelí kopí, které nakonec Baldura zabilo.

V této legendě není rozhodně žádný romantický akt, nicméně Frigg po smrti svého syna prohlásila jmelí za symbol lásky.

ozdoba ze jmelí, třpycená, položená na písku
zdroj: pexels.com

Jmelí z pohledu křesťanství

Křesťanská tradice hovoří o jmelí zase docela jinak. Údajně se jednalo o samostatný strom, ze kterého vyrobil svatý Josef kolébku pro Ježíše Krista. Ze stejného dřeva byl však vyroben i kříž, na kterém byl Ježíš ukřižován. Z toho důvodu se strom studem rozpadl a zůstaly po něm jenom malé větvičky. Ty měly lidem nosit štěstí, jako odčinění toho, co se stalo. 

Odhalte význam adventních svíček a buďte na letošní svátky připraveni. Přinášíme vám všechny podrobnosti.

Nejznámější tradice se jmelím

Pokud jste dodnes žili s tím, že jedinou tradicí, která se ke jmelí váže je polibek, mýlili jste se. Jmelí má mnohem ucelenější význam a je nositelem štěstí a plodnosti pro celou rodinu.

Musí viset!

Jmelí na Vánoce musí v domácnosti vždycky viset, nikoliv být ve váze. Uchycení mimojiné znázorňuje i to, jak jmelí roste na stromech.

zelené dekorativní jmelí je zavěšeno ve dveřním rámu červenou stuhou
zdroj: unsplash.com

Tiché přání

Otec rodiny bývá tím, kdo je pověřen zavěšením větvičky jmelí nad rodinný stůl, aby všem přineslo blaho a štěstí. Kdo si však něco přeje, musí to zašeptat do první zapálené svíčky na stole, pak bude jeho touha vyslyšena.

Zlatá barva

Zelené větvičky, které se v průběhu zimy objevovaly na stromech přinášely údiv v starých germánských či keltských kulturách. Proto je kněží sekali ze stromů zlatými srpy. Toto dnes připomíná další z tradičních barev jmelí – zlatá.

Darované jmelí

Pokud jste si koupili krásné zelené jmelí, darujte jej někomu, koho máte rádi. Ono se vám rozhodně z dobrých rukou zase vrátí. 

Neplodnost

Už naši předci přišli na blahodárné a léčivé účinky jmelí. Používali jmelí především pro léčbu nejrůznějších chorob, včetně neplodnosti. Zde se věřilo, že pouhá přítomnost jmelí v domě všemu napomůže.

Dohazovač či usmiřovač 

Vzhledem k tomu, že jmelí má bobule velmi lepivé konzistence, věřilo se, že dovede svést dva lidi k sobě či napravit mezi někým svár.

Štěstí v domě

Už keltové věřili v moc jmelí a zavěšovali si jej do svého obydlí. Jmelí mělo přinést štěstí, lásku, ale také odvahu pro bojovníky. V domácnostech, kde toužebně očekávali potomky je symbolika jmelí vítána. Jmelí chrání dům před požárem, v minulosti také před uhranutím.

Líbání pod jmelím

Polibek pod jmelím pochází z Anglie. Nejstarší zmínka o tomto zvyku je z hudební komedie s názvem „Two to One“. Zdá se, že tento zvyk vznikl kolem roku 1720. 

V první knižní verzi „Vánoční koledy“ vydané v roce 1843 se objevily ilustrace líbání pod jmelím, což mohlo přispět k popularizaci tohoto zvyku. 

Původní zvyk spočíval v tom, že se z větvičky jmelí utrhla bobule, než se dotyčný mohl políbit, a když všechny bobule zmizely, k dalšímu líbání už nemohlo dojít! Už keltové totiž věřili, že muž může pod jmelím políbit jakoukoliv ženu, která pod ním projde, proto byly zřejmě v průběhu času stanoveny limity.

Pověra káže tak, že muž líbat může, ale s každou ženou utrhne jednu bobulku, poslední se na větvičce nechá a líbání ustane. Jmelí se pak uschová do následujícího roku, aby se z domu nevytratila láska.

Název jmelí pochází ze dvou anglosaských slov „Mistel“ (což znamená hnůj) a „tan“ (což znamená větvička nebo klacek). Takže jmelí se dá přeložit jako „bobek na klacku“. To je romantika, co říkáte?

Mladý pár si dává polibek pod větvičkou ze jmelí.
zdroj: usplash.com

Pojďte si s námi připomenout příběh o Ježíškovi. Proč u nás nosí dárky a jak vypadá? Vše se dozvíte!

Zajímavosti o jmelí

Odkud se vlastně jmelí skutečně vzalo? Jedná se o rostlinu, která ulpívá na kůře stromu, ze kterého čerpá vodu, minerální látky, avšak fotosyntézu si zelená rostlina zajišťuje sama. Dá se říci, že se jedná o jakéhosi parazita, který stromy napadá a následně z nich profituje.

Podle druhu hostujícího stromu se vlastnosti jmelí zásadně liší. Některé je jedovaté, jiné se neujmou tam kde jiné. 

Trsy jmelí na vzrostlých stromech.
zdroj: pixabay.com

Pokud zmíníme léčivé účinky jmelí, tak ho prosím doma rozhodně sami nikterak neaplikujte. Jmelí je prudce jedovaté, především pak jeho semena. To, že se zelené části využívají ve farmacii chce zručné ruce a znalosti odborníků. 

Nicméně léčit jmelí skutečně dovede. Pomáhá při psychických potížích, stimuluje krevní oběh, posiluje srdce i imunitu. Výsledky má i na poli léčby rakoviny.

Nádherné vánoční pranostiky vás provedou adventem v duchu starých tradic. Pojďte si je s námi připomenout.

Nyní jsme se dozvěděli o tradicích se jmelím vše. Odkud přišlo, jaké se k němu váží legendy a zopakovali jsme si také stručně všechny tradice, jaké tato zelená rostlinka, uznávaná od dávných časů až doposud, má. Tak nezapomeňte, kupte si ještě dnes své zelené jmelí a někomu jej darujte, i vaši blízcí na vás budou dozajista s láskou myslet. 

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.