Portugalské Vánoce vás v mnohém překvapí! Velké ohně, masky, ale i banány

Proč Portugalci zapalují na Štědrý den ohně?

Co je Consoada?

Kdy děti rozbalují dárky?

Jak se nazývají typické vánoční sladkosti?

Pojďme si přiblížit, jak se slaví Vánoce v Portugalsku!

Kdy se slaví Vánoce v Portugalsku?


Vánoce v Portugalsku se slaví na Štědrý den 24. prosince, kdy se celá rodina sejde u štědrovečerní večeře. Po jídle se lidé vydávají do kostela na Missa do Galo neboli Kohoutí mši. Během bohoslužby je vynesen obraz Ježíška a všichni stojí ve frontě, aby ho mohli políbit. Obraz se pak umístí do betléma, který má každý kostel.

Veselé Vánoce se v portugalštině řeknou Feliz Natal, a přestože je to nejběžnější způsob, jak vyjádřit vánoční přání, můžete říci také boas festas neboli šťastné svátky.

Kdo nosí dětem dárky?

Otec Vánoc neboli Pai Natal nosí portugalským dětem dárky na Štědrý den, nikoliv na Boží hod vánoční. Dárky jim nechává pod vánočním stromkem nebo v botách u krbu. Někteří lidé však tvrdí, že dárky nosí spíše Ježíšek než Otec Vánoc.

Před odchodem na bohoslužbu rodiče tajně uloží do jesliček v domácím betlémě Ježíška a dárky dají pod vánoční stromek. Po návratu z kostela běží děti zkontrolovat betlém, protože žádný Ježíšek znamená žádné dárky.

V některých rodinách se dárky rozbalují ve dvou časech, několik dárků si děti mohou rozbalit po půlnoční mši a většinu až ráno.

Znáte portugalské vánoční tradice?

Jednou z nejznámějších tradic Vánoc v Portugalsku je Bananeiro de Braga neboli Banánový strom Braga. Jedná se o poměrně moderní vánoční tradici, která vznikla přibližně před 40 lety, kdy se 24. prosince sešlo několik přátel ve staré hospodě Casa das Bananas ve městě Braga.

Cílem bylo popřát všem veselé Vánoce při skleničce Moscatelu de Setúbal, ke kterému se podával banán. Taverna byla kdysi skladištěm ovoce, a tak se majitel a jeho syn rozhodli podávat svůj alkohol s banánem, čímž spojili obě stránky podnikání.

Dnes se lidé v hospodě stále scházejí každého 24. prosince, protože je téměř povinností zajít do Casa das Bananas nebo Bananeiro, jak jí většina lidí říká, a dát si sklenku moscatelu a banán, koupený v baru nebo přinesený z domova.

Vánoce v Portugalsku jsou rovněž ve znamení Madeiros de Natal nebo Fogueiras do Galo, velkých ohňů, které se tradičně zapalují na Štědrý den. Obvykle se zapalují kolem půlnoci po mši Missa do Galo, aby „zahřál nohy Ježíška“ a mají hořet celou noc. Jak tyto ohně souvisejí s pohanskými oslavami na počest zimního slunovratu?

Caretos de Varge jsou součástí staré tradice v Trás-os-Montes, konkrétně ve městě Varge. Svobodní vesničtí chlapci 25. prosince pobíhají po městě převlečeni za Caretos s pohanskými maskami, skáčou, křičí a škádlí se, aby vytvořili chaos a představu, že zima odchází. Kromě toho chodí od domu k domu a dostávají koledu.

Muži v typických portugalských vánočních maskách.
zdroj: tveuropa.pt

Co se jí v Portugalsku o Vánocích?

Klasické štědrovečerní jídlo se nazývá Consoada. Podle tradice se Consoada skládá především z vařené tresky s bramborami, vejci a zelím. Podává se s horkou omáčkou z olivového oleje s česnekem a octem. Každý portugalský region má ale i své vlastní tradice týkající se tresky a mohou se podávat i jiné pokrmy.

Například na severu se štědrovečerní večeře často skládá z vařených chobotnic. V Algarve zase někteří lidé jedí mořské plody. A v celé zemi je také běžné, že se na štědrovečerním stole objeví krocan nebo kohout.

Tradiční vánoční moučník se nazývá Bolo Rei, což znamená královský koláč, a je umístěn uprostřed stolu. Je to v podstatě kulatý kynutý moučník podobný naší vánočce. V minulosti do něj lidé schovávali malé kovové vajíčko nebo fazoli. Ten, kdo ji při konzumaci našel, byl nazván králem a obdařen štěstím.

Vánoce v Portugalsku se neobejdou bez smažených pavézek neboli rabanadas. Konzumují se buď s mlékem, nebo s portským vínem.

Sonhos, filhoses a bilharacos jsou názvy pro tradiční portugalské cukroví. Připravte se na smažené a skořicí a cukrem sypané kuličky z těsta. V závislosti na regionu, ve kterém se nacházíte, mohou být pouze s moukou nebo také s mrkví, případně dýní.

Talíř s treskou, zelím, vejci a bramborami-
zdroj: mercadodeleiria.pt

Jak si upéct vlastní rabanadas?

Legenda praví, že tento pokrm vznikl díky vynalézavosti matky, která byla tak chudá, že neměla co jíst, a nemohla proto kojit své novorozené dítě. Když jí nabídli několik krajíců starého chleba, mléko, cukr a vejce, připravila tuto delikatesu.

V souvislosti s touto legendou se navíc věří, že tento pokrm pomáhá při tvorbě mateřského mléka a při poporodní rekonvalescenci, a proto se dnes nabízí těhotným ženám a ženám po porodu.

Ingredience:

  • 200 g bílého pečiva
  • 300 ml mléka
  • 300 ml portského vína
  • 3 PL cukru
  • 1 PL medu
  • 2 vejce
  • 2 tyčinky skořice
  • citronová kůra
  • 20 g sultánek
  • 20 g vlašských ořechů
  • 20 g piniových oříšků
  • olej na smažení

Postup:

  1. Pečivo nakrájejte na 1,5 cm silné plátky.
  2. Mléko oslaďte dvěma lžícemi cukru.
  3. Přidejte tyčinku skořice a citronovou kůru.
  4. Promíchejte a zahřejte na ohni.
  5. Vypněte oheň a ponořte plátky pečiva jeden po druhém do horkého mléka.
  6. Přebytečné mléko slijte pomocí sběračky a lžíce a plátky chleba mezi ně přitlačte.
  7. Plátky pečiva namočte jeden po druhém do dobře rozšlehaných celých vajec a osmažte je na rozpáleném oleji.
  8. Během smažení plátky často otáčejte a po zezlátnutí je nechte okapat na papírových utěrkách..
  9. Do portského vína přidejte lžíci cukru, lžíci medu, skořici, citronovou kůru, nasekané vlašské ořechy, sultánky a piniové oříšky.
  10. Dobře promíchejte a na mírném ohni přiveďte k varu.
  11. Když se sirup začne vařit, nechte všechen alkohol odpařit a vypněte.
  12. Na talíř s vysokým okrajem položte spodní vrstvu rabanadas, pokapejte teplým sirupem, vytvořte další vrstvu rabanadas, pokapejte sirupem a tak dále.

Pokud chcete, můžete si připravit jednodušší, klasickou verzi rabanadas a jen je posypat cukrem a skořicí.

Typický portugalský vánoční moučník pavézky.
zdroj: pingodoce.pt

Jaká místa v Portugalsku o Vánocích navštívit?

Portugalská města lákají turisty na bohatou vánoční výzdobu plnou světel, která jim dodají kouzelnou atmosféru.

  • Lisabon – nemůžeme mluvit o Vánocích v Portugalsku a vynechat hlavní město. Lisabon je o Vánocích nádherný. K nejzajímavějším místům patří vánoční trhy na náměstí Rossio a v aréně Campo Pequeno. Další oblíbenou lisabonskou vánoční atrakcí je Wonderland Lisboa, který se koná v Parku Eduarda VII. a podobá se londýnské Zimní říši divů.
Vánoční osvětlený Lisabon.
zdroj: lisboa.pt
  • Porto – pravé portugalské Vánoce můžete zazít též v tomto slavném městě na severu Portugalska. Kromě obrovského vánočního stromu, který každý rok stojí na Avenida dos Aliados, patří k dalším oblíbeným atrakcím bruslařská dráha Rotunda da Boavista a také vánoční trhy na Ateneu Comercial do Porto či na náměstí Praça da Liberdade.

  • Braga – toto město je po staletí známé svým náboženským významem. Bylo důležitou poutní zastávkou a poskytovalo útočiště mnoha věřícím. Jednou z hlavních událostí v Braze je Presépio de Priscos neboli živý betlém. Patří k největším v Evropě a každý rok se na ně podílí více než 600 lidí.

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.