Kde jinde byste si představili pohádkovější vánoční atmosféru lépe, než v malebném knížectví usazeném uprostřed Pyrenejí.
Dnes si společně přiblížíme klasické andorrské vánoční tradice, které jsou spojené s polínkem i vyměšováním. O překvapení nouze nebude!
Následně se projdeme po nejkrásnějších vánočních trzích a navštívíme otce Vánoc.
Představíme vám adorrskou gastronomii a s ní i slavnostní tabuli, na kterou si nachystáme hutnou národní polévku Escudellu.
Toto zimní království je prostoupeno neskutečnou atmosférou, pokud jste se dodnes ptali, jak se slaví v Andoře Vánoce a zda-li vůbec, zjistíte, že je tato malinká evropská země jejich domovem.
Kdy a jak se slaví Vánoce v Andoře?
Vánoce se v Andoře slaví zcela totožně, jako u nás. Připadají tedy na 24. prosince, kdy probíhá Štědrý večer, který vrcholí půlnoční mší. Ovšem dřív, než se vrhneme k prostřenému stolu, navštívíme zdejší tržiště, která dýchají atmosférou adventu.
Pro Andoru jsou vánoční trhy typické a konají se téměř ve všech městech. Asi nejslavnějším místem jejich průběhu je La Massana, horské městečko, které se s vánočním duchem promění v místo plné dřevěných domečků, řemesel, skvělé gastronomie a obřího kluziště, na kterém se vydování především děti.
Celý prosinec pak probíhají vánoční trhy v hlavním městě Andorra la Vella. Ta se pod příslibem Vánoc promění v nádhernou destinaci plnou světel a překrásné atmosféry. Celé období protkává bohatý program, jako průvody, rozsvěcení světel, ohňostroje, koncerty a další vystoupení. Vánoční vesnička se rozpíná do všech stran a jejím vrcholem je náměstí Plaça Guillemó v centru starého města.
Andorrské vánoční tradice
Zatím to vypadá, že andorrské Vánoce jsou víceméně podobné těm našim, možná vás překvapí, že zde lidé slaví řadu velice zvláštních tradic, které jsou typické pro tuto katalánskou oblast.
Caga Tió
Caga Tió je polínko, které má nožky, zadní část překrytou kostkovanou dečkou, aby mu bylo teplo, nad usměvavým obličejíkem naražený baretek. Toto polínko přinášelo dětem dárky mnohem dřív, než otec Vánoc a dodnes se těší velké popularitě.
Caganer
Caganer je velice zvláštní zvyk, který by možná i jednoho zarazil. Je totiž spojen s vyprazdňováním a zosobňuje jej postavička se spuštěnými kalhotami, mnohdy je pod ní vyobrazeno i nadělení. Caganer dnes přejímá podobu politiků, známých osobností i sportovců. O Caganeru se říká, že přináší štěstí a plodnost, proto se jej děti vydávají hledat do zadní části Betlému, kde bývá schovaný.
Betlémy
Poslední tradicí jsou Betlémy, které jsou zde vystavěny s precizností a ve velikosti, daleko předcházející ty z našich ulic. Betlém se sochami v životní velikosti nalezneme příkladně v Canillu, raritou je pak betlém živý v Escaldes-Engordany, ve kterém vystupuje na 120 herců a mnoho místních obyvatel, kteří si na této atrakci odslouží během svátků, chtě nechtě, aspoň dva až tři dny.
Objevte podobné tipy
Otec Vánoc
Ani Andorra není výjimkou, i zde děti navštěvuje otec Vánoc v červeném za doprovodu svých elfů. Je už na jednotlivých rodinách, zda jej přivítají na společenské akci nebo spíš soukromě. Mnohdy lze tohoto svatého muže potkat v průvodech, kde mu děti předávají dopis s přáními.
V lyžařském areálu Vallnord lze dokonce domluvit osobní setkání s otcem Vánoc. Děti s ním mohou strávit pár chvil, promluvit si, sdělit mu svá přání, poté proběhne společná svačinka. Jde vidět, že vánoční atmosféra je v Andoře skutečně všudypřítomná.
Tradiční vánoční jídla v Andoře
Také Andorru provází během svátků hostina plná chutí a vůní. Vliv okolních států postupně vystavěl zdejší kuchyni, ve které si pochutnáte na vynikajícím mase i lahodných dezertech. Národním jídlem a zároveň tradiční vánoční pochoutkou je Escudella.
Jak se vaří Escudella
Andorrský národní pokrm vás zahřeje i zasytí. Připravuje se také na sváteční tabuli během vánočních svátků, je plný masa a konzumuje se k němu chléb.
Ingredience
- 2 šálky suchých bílých fazolí
- 1 šunková kost
- 1 kostní dřeň
- 3 kuřecí stehna
- 400 g vepřové klobásy
- 1 silný plátek šunky
- 1⁄2 hlávky zelí
- 1 větší brambora, nakrájená na velké kousky
- 1⁄4 šálku nevařené rýže
- 1 šálek těstovinových mušlí
- 1 šálek cizrny z konzervy
- sůl a pepř
Postup:
- Syrovou klobásu rozkrájejte na kolečka.
- Suché fazole propláchněte ve studené vodě.
- Klobásku si bokem povařte.
- Šunku nakrájejte na kostičky.
- Fazole, klobásu, šunku, kuře a kosti vložte do hrnce s 8 šálky vody.
- Přiveďte k varu, pak snižte teplotu a nechte přikryté vařit dvě hodiny. Kuře by se mělo téměř rozpadat.
- Vyjměte kosti a zbylý vývar a maso opět přiveďte k varu (pokud je tekutiny málo, můžete přidat více vody).
- Přidejte zelí, brambory, rýži, těstovinové mušle, cizrnu a sůl a pepř.
- Vařte dalších 30 minut, nebo dokud brambory a rýže nezměknou.
Kam vyrazit v Andoře za sněhem
Několik posledních slov bude patřit andorrské turistice. Pokud si dosyta užijete vánoční atmosféru místních tržišť, dalším velkým lákadlem je sjezdařský ráj s panoramatickými pohledy na zasněžené hory.
Navštivte nejvyhlášenější středisko s názvem Grandvalira, která nabízí mnoho možností k lyžování, ale také vyhlášené gastronomické zážitky a další turistické vyžití. Mezi další krásná místa se řadí také Arinsal nebo Soldeu.
Pokud jste se dodnes ptali, jak se slaví Vánoce v Andoře, nalezli jste potřebné odpovědi. Malá země v srdci Pyrenejí je rájem pro všechny, kteří milují atmosféru adventu. Všechny krásy a pochoutky vyhlášených tržišť se zde snoubí s pohledem na zasněžené vrcholky, proto neváhejte a vyrazte za svým vánočním snem třeba hned teď!