Víte, že Krishtlindjet, nebo-li Vánoce, jsou dnes v této původně ateistické zemi státním svátkem?
Vánoční tradice zde nejsou tolik okázalé, přesto jsme nějaké našli a ty potěší především děti!
Sváteční stůl je plný pochoutek a dezertů, které zastává hlavně sladká baklava plná ořechů, kterou si i připravíme.
Ani nákupní horečku v Albánii nečekejte, lidé jsou zde skromnější a upřednostňují setkávání s rodinou.
Pojďte s námi nahlédnout, jak se slaví Vánoce v Albánii!
Kdy se slaví Vánoce v Albánii?
Krishtlindjet, nebo-li Vánoce jsou v Albánii svátkem, který nemá dlouhou tradici. Jak je známo, Albánie byla po určitou dobu ateistickou zemí, kde se oslavy náboženských svátků zcela vytratily. Navíc komunistický režim dlouhodobě usiloval o celkové vyhlazení těchto zvyků, proto se sváteční oslava v mnoha domácnostech přesunula na Silvestra.
V dnešní době se náboženské rozložení populace dělí mezi křesťany a muslimy. Není však výjimkou, že obě vyznání oslavují Vánoce se stejným zápalem.
Štědrý den je v Albánii 24. prosince, půlnoční mše je zde hojně navštěvovaná a přenáší tak lid k prvnímu svátku vánočnímu. 25. prosinec je poté brán, jako nejvýznamnější svátek roku, především z důvodu víry.
Tradiční albánské Vánoce
Možná si představujete pohádkové albánské Vánoce plné sněhu. Je nutné podotknout, že klima v Albánii zasněžené krajině nepřeje. Krom lyžařských resortů v horách se u pobřeží teploty mnohdy nedostanou pod 8 stupňů.
Ve městech se setkáváme s klasickými oslavami albánských Vánoc, vyzdobenými nákupními centry, do kterých však místní tolik nepospíchají, jako u nás. Pojetí Vánoc je zde skromnější, což se odráží především v odlehlejších částech země. Vesnice nemají mnohdy ani pouliční osvětlení, dekorace či vánoční řetězy nejsou tolik obvyklé. Lidé si také mnoho ozdob sami vyrábí z toho, co je po ruce. Pokud to chcete také vyzkoušet, máme pro vás na výrobu vánočních dekorací výborné tipy!
Kolendra
Zvyk podobný vánoční koledě se týká dětí, které obcházejí sousedství a klepou na dveře malými dřevěnými kladívky. Zpěvem poté oznamují, že se blíží narození Krista, za což dostanou koledu – kolendru v podobě cukrovinek a sladkostí.
Per ndjesa
Tato tradice by jistě udělala radost starším sourozencům, kteří touží ty mladší malinko poškádlit. Při této tradici totiž starší děti přivazují na špejli vejce uvařené natvrdo a ty mladší jej chytají ústy. Vzhledem k tomu, že Per ndjesa znamená odpuštění, musí mladší děti o jedno takové požádat ty starší za své špatné chování během roku, což je také hlavním významem této tradice. Teprve poté se malí raubíři domohou své kořisti z rukou starších sourozenců.
Objevte podobné tipy
Kdo nosí v Albánii vánoční dárky?
Vánoční dárky přináší v Albánii Babagjyshi i Vitit te Ri. Ať už vám toto jméno zní jakkoliv složitě, zjednodušte si jej na Santa Clause, případně svatého Mikuláše, který u nás obchází domácnosti na začátku prosince.
Tradice Santa Clause je zde převzata i s jeho vzezřením, saněmi taženými soby, přesto se dětem velice brzy zdůrazňuje, že se jedná pouze o ikonu, nikoliv o tajuplného ducha Vánoc.
Poslechněte si tradiční albánskou koledu pro Babagjyshi i Vitit te Ri.
Co jedí albánci na Štědrý den?
Chcete-li zasednou v Albánii ke slavnostní tabuli, rozhodně neočekávejte pečeného krocana, ten je v zemi pokládán za lukrativní a drahou surovinu. Křesťanské rodiny podávají na Štědrý den několik chodů, všechny bez přítomnosti červeného masa. Jedná se zpravidla o zeleninu, luštěniny, pečivo a také ryby.
V celé zemi je časté dodržování půstu, a to celý týden před Vánocemi.
Velmi oblíbenou součástí slavnostní albánské večeře je křupavá a sladká baklava, kterou si nyní společně připravíme.
Jak si upéct sváteční albánskou baklavu?
Baklava je typickým vánočním dezertem celého Balkánu a připravují ji také v Albánii. Připravte si s námi lahodný dezert, který se díky vrstvenému těstu rozplývá na jazyku.
Ingredience:
- 540 g nasekaných vlašských ořechů (nesolených)
- 540 g nasekaných pistácií (solených)
- 1 čajová lžička mleté skořice
- 450 g filo těsta
- 1 šálek másla
- 1 šálek cukru
- 1 šálek vody
- 1 lžička vanilkového extraktu
- ½ šálku medu
Postup:
- Předehřejte troubu na 180 °C.
- Dno a stěny skleněné formy vymažte máslem.
- Ořechy nasekejte najemno, promíchejte je se skořicí a dejte stranou.
- Rozbalte filo těsto a při práci ho přikryjte vlhkou utěrkou, aby nevyschlo.
- Pánev pokryjte dvěma vrstvami filo těsta a poté důkladně potřete rozpuštěným máslem. Takto pokračujte, dokud nebudete mít základní vrstvu 8 plátů těsta. Navrch nasypte 2-3 lžíce ořechové směsi.
- Opět navrstvěte 2 pláty těsta, potřete máslem a poté posypte 2-3 lžícemi ořechů.
- V tomto procesu vrstvení pokračujte, dokud vše nespotřebujete. Ujistěte se, že pro vrchní vrstvu máte asi 6 plátů filo těsta stranou a máslo na potření. Zde se již nepřidávají ořechy, jako na základní vrstvě.
- Po dokončení vrstvení vrchní část potřete rozpuštěným máslem a ostrým nožem nakrájejte na kosočtverce.
- Pečte asi 50 minut, dokud nebude povrch zlatavý a křupavý.
- Během pečení si připravte sirup. Svařte cukr a vodu, jakmile se cukr rozpustí, přidejte vanilku, med a vařte 20 minut.
- Ihned po vyjmutí baklavy z trouby ji přelijte sirupem. Nechte ji odkrytou, protože jinak by se rozmočila.
Kam do Albánie vyrazit za vánoční atmosférou?
Pokud uvažujete o cestě, při které se vánoční albánské atmosféry přímo dotknete, vypravte se do hlavního města Albánie, Tirany. Zde se budete moci pokochat hned dvěma ohromnými vánočními stromy – jednom na náměstí Skanderbeg, ještě větší a okázalejší najdete na náměstí Marie Terezy.
Není tajemstvím, že východoevropská metropole sáhla po inspiraci do amerického srdce vánoc – New Yorku. V přilehlých uličkách se vám bude krásně nakupovat nebo zde ochutnáte tradiční albánskou kuchyni.
Albánii obklopují vysoké a krásné hory, proto zde můžete po vánočních nákupech vyrazit lyžovat. Naleznete zde jedny z nejlepších balkánských lyžařských tras, mezi které se předně řadí Bigëll – Dardhë. Pokud chcete za lyžováním i fantastickými vánočními trhy vyrazit krapet blíž, prohlédněte si, jaké jsou možnosti vánočních oslav v Německu.
Jak již bylo řečeno, oslava Vánoc v Albánii zde nemá tak dlouhou tradici, jako u nás, přesto již v dnešní době téměř žádný rozdíl nelze vnímat.
Nyní už stačí jen dodat Veselé Vánoce nebo-li Gëzuar Krishtlindjet!