Víte, že na Vánoce na Kypru nemají jen jedno jediné tradiční jídlo?
A kdo je zdejší dobrodinec, kdo nosí dětem dárky?
Podívejte se, jak se slaví Vánoce na Kypru a třeba dostanete chuť se tam zajet podívat.
Kdy jsou Vánoce na Kypru
Dne 23. prosince oficiálně začíná na Kypru vánoční týden. Štědrý večer se slaví stejně jako u nás 24. prosince, následující den je prvním dnem vánočním. Dárky zde děti dostávají na Nový rok (v noci z 31. prosince na 1. ledna). Svátek Tří králů se na Kypru kryje s Epifanií a svátkem Zjevení Páně. 6. leden je na Kypru státním svátkem, takže kromě tradic, které se vážou k svátku Zjevení Páně, lidé tento den oslavují zpěvem, tancem a společnými oslavami.
Vánoční výzdoba na Kypru
Vánoční výzdobu tu uvidíte už měsíc před Vánoci. V oknech domů se objevují tmavě rudé květy vánočních hvězd. V předvánočním období vyhlašují obchody slevy a začíná nakupování dárků. Ulice září světýlkami a girlandami. Moc hezkou dekorací jsou sošky postav z betléma, hlavně Ježíška, Marie, Josefa a pastýřů. Lidé zdobí své domy a balkony, na dveře si věší věnce z jedlových nebo olivových větví. Všichni dělají, co mohou, aby měli všechno připravené a vyzdobené do 23. prosince, což je oficiální začátek vánočního týdne.
Když se půjdete na Kypru o Vánocích projít ulicemi města, uvidíte kolem sebe nádhernou výzdobu. Co je ale ještě zajímavější, cestou pravděpodobně potkáte různá zvířátka, Mikuláše a cukráře, kteří nabízejí sladkosti.
Vánoční stromeček na Kypru
Zdobení umělých vánočních stromečků se stalo na Kypru rozšířeným zvykem. Na ulicích se zdobí živé smrky světýlky. Často tu uvidíte také vánočně ozdobené lodě. Je to dáno blízkostí moře a jeho významem pro zdejší obyvatele.
Tradiční večeře na Štědrý den a Nový rok
Na Kypru mají tradičních jídel více. Ke slavnostní tabuli usedají na Štědrý den, a pak znovu na Nový rok. Běžně se připravují pokrmy z vepřového masa, klobásy, šunka, zelí a želé. Často se jí jehněčí, někdy pečený krocan. Objevuje se také divoká kuchyně jako divočák nebo zajíc. Dále se podávají tradiční sladkosti, například palačinky podávané s marmeládou a sladkým sirupem. Na stole nesmí chybět jako vánoční symbolika sušené ovoce, ořechy a granátové jablko.
Vasilopita
Vasilopita je tradiční vánoční koláč se zapečenou mincí. Připravují ho maminky před příchodem svatého Basila (zdejší Ježíšek, o něm si ještě povíme). Koláč se nechává pod stromečkem a druhý den přichází slavnostní rozkrojení. Na koho vyjde kousek s mincí, bude mít v novém roce štěstí.
Melomakarona
Melomakarona jsou tradiční sušenky, které se pečou na Vánoce na Kypru. Můžete si je zkusit připravit i vy! Zde je recept.
Ingredience na těsto:
- 150 g jemné krupice
- 500 g hladké mouky
- ½ lžičky prášku do pečiva
- 100 g pomerančové šťávy
- 3 lžíce vaječného koňaku
- 100 g cukru
- 1 lžíce mleté skořice
- ⅓ lžičky mletého muškátového oříšku
- ⅓ mletého hřebíčku
- 1 lžička vanilkového extraktu
- ½ lžičky jedlé sody
- 90 g vody
- 125 g olivového oleje
- 125 g slunečnicového oleje
- 50 g medu
- kůra ze 2 pomerančů
Na sirup budete potřebovat:
- 300 g vody
- 600 g cukru
- 2 tyčinky skořice
- 3 celé hřebíčky
- 1 pomeranč rozkrojený napůl
- 200 g medu
Ingredience na ozdobení:
- 200 g nasekaných vlašských ořechů
- prášková skořice
- hřebíček mletý (volitelně)
Postup receptu:
- Nejprve si připravte sirup. Do hrnce přidejte všechny ingredience na sirup kromě medu. Vařte 3-4 minuty, dokud se cukr nerozpustí a stáhněte ze sporáku. Vmíchejte med a nechte zcela vychladnout.
- Nyní si připravte těsto. Do mísy přidejte krupici, mouku a prášek do pečiva. Pečlivě promíchejte.
- Do další velké mísy dejte pomerančovou šťávu, koňak, cukr a koření. Promíchejte. Přidejte jedlou sodu a okamžitě šlehejte 5-10 sekund, dokud se ingredience nespojí. Do mísy nalijte vodu, olej, přidejte pomerančovou kůru a med. Promíchejte, aby se vše spojilo.
- Teď spojte obě směsi z misek a uhněťte těsto. Všechny ingredience se musí spojit, takže těsto bude hladké, měkké a lehce lepivé. Nesmíte ho přepracovat, jinak vám ztuhne.
- Předehřejte troubu na 180° C.
- Vyložte plech pečícím papírem a tvarujte bochánky. Vezměte si kousek těsta velikosti vlašského ořechu a vytvarujte ho dlaněmi do malého vejce. Položte na plech a vidličkou lehce zatlačte na vršek. Třikrát propíchněte v horní polovině. Pokračujte títo způsobem dále.
- Pečte cca 15-20 minut, dokud melomakarona lehce a rovnoměrně nezhnědne. Pokud máte větší bochánky, bude trvat doba pečení déle.
- Jakmile vyndáte hotové bochánky z trouby, ihned je ponořte do studeného sirupu a obracejte je děrovanou lžící, aby sirup absorobovaly, cca po dobu 10-20 sekund.
- Vyndejte sušenky ze sirupu opět pomocí děrované lžíce, položte na talíř a posypte nasekanými vlašskými ořechy.
- Skladujte při pokojové teplotě ve vzduchotěsné nádobě.
Objevte podobné tipy
Kdo nosí na Kypru o Vánocích dárky
Dárky zde nosí Agios Vasilis neboli svatý Basil. Podobně jako náš svatý Mikuláš, i on pomáhal chudým a stal se symbolem milosrdenství. Dárky nosí na Silvestra večer, aby si je děti druhý den ráno mohly rozbalit. Jak jste se už jistě dozvěděli, svatému Basilovi se nechává pod stromečkem vánoční dort Vasilopita.
Kyperské vánoční zvyky a tradice
Na Kypru se slaví Vánoce v kruhu přátel a rodiny. K tradicím patří mše, předvánoční půst, zpěv koled a novoroční nadílka.
Mše v kostele
Hned jako první se na Kypru chodí do kostela na vánoční mši. Tou končí předcházející období půstu a jakmile skončí, lidé si popřejí k nadcházejícím Vánocům a spěchají domů na slavnostní večeři.
Návštěva hřbitova
Na Štědrý den si nikdo nenechá ujít návštěvu hřbitova. Lidé chodí vzpomenout na své blízké, pokládají jim květiny na hrob a modlí se za ně, aby jejich duše odpočívaly v pokoji.
O vánocích chodí na hřbitov mnoho lidí také u nás. Inspirujte se vánočními dekoracemi na hrob a vyražte vzpomenout na své blízké.
Oheň v krbu vás ochrání před zlem
Od Štědrého dne do nového roku se podle kyperské legendy mohou dostat do domu negativní a darebné démonické síly nazývané Kalikantzary. Pro ochranu platí pálení smrkového nebo olivového polena v krbu. V současnosti už ale většina lidí nechodí na dřevo, tak tato tradice upadá. Dodnes ale je hořící krb od začátku Vánoc až do Tří králů považován za dobré znamení.
Očista na svátek Zjevení Páně
Na svátek Zjevení Páně probíhá rituální očista ve vodě. Tento zvyk souvisí s křtem Ježíše Krista v řece Jordánu, kdy si ho Bůh vybral za svého syna. Kněží hází kříž do moře a muži se pro něj vrhají do vody. Kdo ho vyloví, bude mít stěstí. Ženy chodí do kostela posvětit si vodu, kterou pak kropí své obydlí.
Vánoční kyperské koledy
Ohromnou tradicí jsou na Kypru koledy. Děti chodí od domu k domu a zpívají koledy. K tomu se doprovází drobnými hudebními nástroji, nejčastěji tamburínou nebo trianglem. Za své koledování dostávají odměnu v podobě oříšků, ovoce, někdy i peněz. Věří se, že ke komu děti zavítají koledovat, bude mít štěstí.
Počasí na Kypru na Vánoce
Průměrná teplota se v prosinci na Kypru pohybuje okolo 19° C, což je tak akorát, abyste mohli trávit den na pláži nebo u bazénu. Není to žádný pařák, ale bohatě to stačí. Plavat v moři zde můžete až na pár dní celoročně, voda je příjemně teplá. Sníte-li o teplejších destinacích, podívejte se, kde se dají trávit Vánoce u moře. Jestli ale vyrážíte na Kypr, bude se vám hodit vědět, jak popřát veselé vánoce v řečtině.
Kala Christougena! – Veselé Vánoce!