Jak vypadají vánoční svátky na Islandu? V zemi sněhu a ledu trvají 26 dní a nejdůležitějšími postavami jsou trollové

Na Islandu je vysoká pravděpodobnost bílých Vánoc, to ale není jediný důvod, proč sem v prosinci vyrazit.

Víte, že dětem nosí dárky hned třináct „Ježíšků“?

Jak bohatá je štědrovečerní večeře?

Jaké dárky Islanďané nejčastěji nacházejí pod stromečkem?

Poznejte společně s námi, jak se slaví Vánoce na Islandu.

Kdy se slaví Vánoce na Islandu?


Ve srovnání s našimi jsou mnohem delší, začínají již 11. prosince. Na Islandu žije třináct islandským trollů neboli Jólasveinar. Vánoční období začíná, když do města přijde první z nich, třináct dní před Štědrým dnem, a končí, když odejde poslední, 6. ledna.

Když ale Islanďané mluví o Vánocích, mají zpravidla na mysli 24. prosinec. Toto datum je poctou Thorlakurovi Thorhallssonovi, který byl v roce 1984 jmenován patronem Islandu. Název tohoto dne je v islandštině Adfangadagur.

Vánoce se islandsky řeknou jól. Oslavy na Islandu začínají na Štědrý den v 18.00 hodin. To možná vychází ze staré islandské tradice, kdy nový den začínal v šest hodin večer, nikoli o půlnoci.

Znáte islandské vánoční tradice?

Většina Islanďanů slaví Štědrý večer působivou domácí večeří o několika chodech v kruhu rodiny. Po večeři si rozbalují dárky. Poté jdou někteří lidé na půlnoční mši, kde se setkají se svými sousedy a přáteli. Jiní jdou s přáteli do města do barů, které jsou otevřené až pozdě do noci.

Svíčky a hrací karty jsou běžnými tradičními islandskými vánočními dárky. Je téměř jisté, že dostanete také alespoň jednu knihu. Islanďané jsou knihami posedlí, zejména během vánočních svátků. Mezi oblíbené venkovní vánoční aktivity patří bruslení a koupel v přírodních geotermálních lázních.

Další vánoční tradicí na Islandu je vykrajování vzorů do tenkého chleba zvaného laufabrauð. Vzory se podobají listům, podle kterých chléb dostal svůj název. Těsto tohoto chleba je velmi tenké a má kruhový tvar, podobně jako palačinka. Po nakrájení chleba do krásného vzoru se usmaží a podává s máslem.

Kdo nosí dětem dárky?

Na Islandu je třináct vánočních skřítků či trollů, označovaných jako Jólasveinar. Kde se tradice jólasveinar vlastně vzala? Trollové žijí na Vysočině se svými rodiči, Grylou a Leppaludim. Mají velkou černou kočku, která se jmenuje Jólakotturinn, vánoční kočka.

Matka Gryla je obrovský zlý troll. Pojídá zlobivé děti, které vaří ve velkém hrnci. Otec Leppaludi je hubený troll, který si na pojídání dětí moc nepotrpí. Je to spíš budižkničemu a dělá všechno, co mu Gryla řekne, takže jí často zlobivé děti „sbírá“. Kočka podle tradice dostává k jídlu ty, kteří před Vánoci nedostali žádné nové oblečení.

Gryla a Leppaludi mají třináct synů, pojmenovaných podle svých špatných vlastností. Stekkjastaur přichází do města třináct dní před Štědrým dnem v noci z 11. na 12. prosince. Má dřevěnou nohu a rád straší farmářovy ovce. Po něm následuje Giljagaur, Stúfur, Þvörusleikir, Pottasleikir, Askasleikir, Hurðaskellir, Skyrgámur, Bjúgnakrækir, Gluggagægir, GáttaÞefur, Ketkrókur a jako poslední Kertasníkir.

Po 24. prosinci se trollové vracejí do svého domova a při svém odchodu nechávají dárky v botách, které děti umisťují do oken. Pokud jste zlobili, dostanete shnilou bramboru. Vánoce na Islandu oficiálně skončí, když na Vysočinu odejde poslední z nich. Tomuto dni se říká Þrettándinn a připadá na 6. ledna.

Třináct islandských vánočních trollů.
zdroj: nordicgames.is

Co se jí na Islandu o Vánocích?

Na Islandu existuje poměrně velké množství tradičních jídel. Některá se jedí na Štědrý den, některá na Boží hod. Jako předkrm se často podává polévka z mořských plodů nebo humra. Typickým nealkoholickým nápojem je vánoční pivo jolaol. Jedná se o směs sladu a perlivého pomerančového nápoje zvaného appelsin.

Nejběžnějším hlavním chodem je hangikjot neboli „zavěšené maso“. Jedná se o uzené jehněčí maso s výraznou slanou chutí. Může se podávat teplé nebo studené, často se k němu podává laufabrauð, bílá bramborová omáčka zvaná uppstufur, hrášek a červené zelí.

Hamborgarhryggur je další typický pokrm. V podstatě se jedná o vepřovou pečeni. Má sladkou omáčku vyrobenou z Coca-Coly, která příjemně kontrastuje se slaností masa. Islanďané podávají hamborgarhryggur s karamelizovanými bramborami, nakládanou červenou cibulí a zeleninou. Oblíbené je také maso ze zvěřiny, například sob.

Sladkosti jsou na Islandu rovněž významným vánočním jídlem. Jedním z nejznámějších vánočních dezertů je Sörur neboli Sára. Tato pochoutka je pojmenována po Sarah Bernhardtové, slavné francouzské herečce. Jedná se o mandlovou makronku plněnou krémem, která se máčí v čokoládě a podává se mírně zmrzlá. Oblíbeným vánočním cukrovím jsou perníčky neboli piparkökur.

Islandský vánoční pokrm z vepřového masa s bramborami a zelím.
zdroj grapevine.is

Jak si upéct vlastní islandský listový chléb?

Laufabrauð neboli islandský listový chléb je pro Vánoce na Islandu nepostradatelný. Jedná se o chléb z velmi jednoduchého těsta, jehož zvláštností je, že je velmi tenký. Říká se, že těsto musí být tak tenké, aby se přes něj daly číst noviny.

Ke zdobení se používá pomůcka zvaná laufabrauðsjárn, my použijeme ostrý nůž. Na průměr by měl mít chléb přibližně 15-18 cm, na tloušťku pouze několik mm, důležité je pouze krátké několikasekundové osmažení dozlatova, jen tak bude správně křupavý.

Ingredience:

  • 170 g hladké mouky
  • 100 g plnotučného mléka
  • 50 g kukuřičného škrobu
  • 35 g vody
  • 12 g másla
  • 7 g cukru
  • 2 g prášku do pečiva
  • 2 g soli
  • olej na smažení

Postup:

  1. Mouku prosejte do středně velké mísy a dejte stranou.
  2. Přidejte cukr, sůl a prášek do pečiva.
  3. Promíchejte.
  4. Do hrnce nalijte mléko společně s vodou a máslem.
  5. Zahřívejte, dokud se máslo nerozpustí, ale bez varu.
  6. Odstavte z ohně a přilijte k suchým přísadám.
  7. Promíchejte a rukama vypracujte v těsto.
  8. Těsto by mělo být hladké a homogenní.
  9. Vypracované těsto překryjte potravinovou fólií a nechte 10 minut odpočívat.
  10. Pomocí ostrého nože rozdělte těsto na 15 víceméně stejných dílů.
  11.  Vždy pracujte jen s jedním kouskem, zbytek přikryjte fólií, aby nevyschl.
  12.  Vezměte jednu z porcí a konečky prstů ji mírně roztáhněte.
  13.  Válečkem těsto rozválejte na velmi tenkou, téměř průhlednou tloušťku.
  14. Vypracovanou „palačinku“ odložte na pečicí papír a překryjte dalším pečicím papírem.
  15. Postup opakujte s celým těstem.
  16. Ozdobte „palačinky“ tím, že na povrchu uděláte zářezy ostrým nožem.
  17. Jakmile máte jeden kousek ozdobený, položte ho opět mezi dva pečicí papíry.
  18. Na pánvi rozehřejte olej.
  19. Jednotlivé kousky krátce z obou stran osmažte podobně, jako když děláte palačinky.
  20. Následně odložte odkapat přebytečný olej na papírovou utěrku.

Pokud chcete, můžete do těsta přidat malé množství kmínu nebo anýzu.

typický islandský vánoční chléb.
zdroj: whydyoueatthat.files.wordpress.com

Jaká místa na Islandu o Vánocích navštívit?

Island je země, kterou stojí za to navštívit po celý rok. Vše záleží na tom, za čím se vydáte. Vánoce na Islandu jsou ale v mnohém nezapomenutelné.

  • Reykjavík – představte si zasněžené ulice osvětlené vánočními světly, v ruce máte svařené víno a procházíte se majestátním hlavním městem Islandu. Reykjavík nabízí vánoční trhy, bruslení a spoustu příležitostí k zábavě.

  • Poloostrov Snæfellsnes – Láká vás pohádková příroda Islandu? Navštivte poloostrov Snæfellsnes. Čekají vás zde skalní útvary, sopky, ledovce, lávová pole a vodopády. Dalším bonusem tohoto magického místa je blízkost hlavního města, které je vzdálené jen asi 2 hodiny jízdy na sever, takže je snadno dostupné i v zimě.

  • Ledovcová laguna Jökulsárlón – Sníh a led k vánoční atmosféře neodmyslitelně patří a ledovcová laguna Jökulsárlón je jedním z nejfotografovanějších míst na Islandu. Zjistěte proč.

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.