Také se každý rok nemůžete dočkat Vánoc a pohádkového kolotoče?
Máte své nejoblíbenější české vánoční pohádky, bez kterých si svátky neumíte představit?
Inspirujte se v našemu článku a zjistíte, jestli jste se ve výběru TOP 5 pohádek trefili.
Tři oříšky pro Popelku
Neexistuje snad vánoční pohádka, která by byla slavnější než právě Tři oříšky, které si získaly přízeň našich i zahraničních diváků.
Klasická česko-německá pohádka, kterou roku 1973 natočil Václav Vorlíček s Libuškou Šafránkovou coby Popelkou a Pavlem Trávníčkem jako princem, nechybí rok co rok ve sváteční programové nabídce.
Nejčastěji bývá zařazována na Štědrý den v hlavním večerním vysílacím čase.
Děj pohádky se nese v klasickém duchu příběhu o Popelce, která musí snášet útrapy spojené s nesnášenlivostí její macechy i nevlastní sestry Dory.
Jednoho dne dostane Popelka větvičku s třemi lískovými oříšky.
V prvním oříšku najde mysliveckou uniformu, v níž se stane králem honu. V druhém jsou plesové šaty, v kterých okouzlí prince během plesu, na který dorazí na Juráškovi.
Z toho však uteče a cestou ztratí střevíček, který pak bude princ zkoušet všem děvčatům na statku.
Třetí oříšek obsahuje svatební šaty, v nichž princ konečně pozná svou vyvolenou, navlékne jí střevíček a zjistí, že to ona je to umouněné pískle, které se snažil v lese dohnat.
Úžasnou hudbu k této pohádce složil Karel Svoboda, text hlavní písně Kdepak ty ptáčku hnízdo máš, napsal Jiří Štaidl a nazpíval jí náš božský Kája Gott.
K Vánocům patří nejen pohádky, ale také písničky. Zazpívejte si s námi ty nejlepší vánoční písničky.
Pyšná princezna
Jedna z nejkrásnějších pohádek nejen pro období Vánoc je Pyšná princezna, natočená již roku 1952. Krásná, ale velmi pyšná princezna Krasomila se odmítne provdat za šlechetného krále Miroslava.
Ten se však vydá do jejího rodného království a v přestrojení působí na zámku jako zahradník. Princezna se do něj zamiluje a pod jeho vlivem se zbavuje všech rozmarů.
Oba milenci společně uprchnou a Krasomila cestou poznává život obyčejných lidí.
Naučí se pracovat, vážit si i maličkostí a zbaví se své pýchy.
Později je královští poslové dostihnou a napravená Krasomila tak zároveň odhalí i zahradníkovu pravou totožnost a nakonec přijímá nabídku k sňatku.
Posvátná myšlenka, že láska dokáže překonat všechny překážky a že její kouzlo napravuje i stinné vlastnosti každého z nás, dělá z pohádky jeden z hlavních televizních tipů pro vánoční období.
Dejte si kafíčko a přečtěte si také o tom, kde se vlastně tato vánoční pohádka natáčela.
Objevte podobné tipy
Byl jednou jeden král
Krásná česká vánoční pohádka z roku 1955, pod níž se podepsal režisér Bořivoj Zeman, vznikla podle klasické pohádky Sůl nad zlato.
Díky humorným situacím je sice trochu netradiční, o to ale kouzelnější. V hlavních rolích si zařádil Jan Werich jako král Já I. a Vlasta Burian jako jeho rádce Atakdále. Marušku ztvárnila mladičká Milena Dvorská.
Pyšný a nafoukaný král, který ani není moc chytrý, žije jako vdovec. Vychoval 3 dcery – Zpěvanku, Drahomíru a Marušku.
Jednoho dne se rozhodne, že předá žezlo té, která ho miluje nejvíce. Naděje vkládá do své nejmladší Marušky, ta ovšem prohlásí, že otce miluje jako sůl, což ho rozčílí a tak jí vyžene.
Maruška najde útočiště u kouzelné babičky a král po několika pokusech s neslanou hostinou a odebrání veškeré soli svým poddaným, nakonec zjišťuje, že na tvrzení jeho dcery přece jen bylo něco pravdy.
Svou chybu uzná a od Marušky dostane slánku se solí, díky níž je dost soli pro všechny.
Pohádka končí společnou svatbou, kdy král si bere vdovu Kubátovou, která jako jediná odmítla odevzdat sůl, Maruška zase rybáře, Drahomíra zahradníka a Zpěvanka svého dudáka.
Víte, jaké zajímavosti s touto pohádkou souvisí? Pokud ne, mrkněte se do filmové databáze.
Šíleně smutná princezna
Šíleně smutná princezna je hudební filmovou pohádkou s princeznou Helenou Vondráčkovou a princem Václavem Neckářem, kterou natočil roku 1968 režisér Bořivoj Zeman.
Děj této pohádky začíná ve chvíli, kdy se král Jindřich Spravedlivý ze sousedního království vypraví na cestu s princem Václavem, aby si jeho syn vzal dceru krále Dobromysla řečeného Veselého princeznu Helenu.
Oba za dětství svých potomků uzavřeli mír, který má dokonat právě sňatek jejich dětí.
Princ si ale princeznu brát nechce, takže uteče a v královské zahradě se seznámí s neznámou dívkou, která se mu zalíbí a o níž po krátké době zjistí, že je to sama princezna.
Během seznámení ho ale zatknou a dají do žaláře, kde ho Helena pravidelně navštěvuje, aniž by měla tušení, že je to princ, kterého si nechtěla brát.
Začne si hrát na smutnou princeznu, aby mohla být s vězněm a nemusel si brát Václava. Za ženu jí dostane ten, kdo jí rozveselí, což se nakonec princovi sice podaří, ale princezna mu to přizná až později, když za ním přijde do žaláře, aby se usmířili.
Mezitím si rádcové a generálové v jedné osobě usmyslí, že musí vypuknout válka a jelikož všichni propásnou ultimátum, začíná boj.
Nikdo kromě generálů bojovat nechce, a tak je Helena s Václavem unesou a nechají je bojovat v ringu s bahnem. Pohádka končí jak jinak než královskou svatbou.
Princezna se zlatou hvězdou
Oblíbená vánoční pohádka vypráví příběh princezny Lady, která si nechce vzít za manžela zlého krále Kazisvěta a tak se snaží získat čas.
Když si nechá ušít troje nové šaty, myslí si, že to král nedokáže, ale on vše splní do puntíku. S pomocí chůvy se Lada převlékne do kabátu ušitého z myších kůží, aby jí nikdo nepoznal, a vyrazí do světa.
Dorazí do království prince Radovana, kde bude pomáhat v kuchyni. Jednoho dne se rozhodne jít bez převleku na ples a tam se do ní princ hned na první pohled zamiluje.
Na důkaz lásky si navzájem vymění prsteny. Ten svůj pak Radovan objeví v polévce, kterou měla kuchtička Lada přisolit a prsten jí během toho sklouzl z prstu rovnou do polévky.
Díky tomu nakonec v dívce s myším kožíškem poznává svou milovanou.
Když jí přijede hledat král Kazisvět, princ s ním zatočí a ze svého království ho vypráská, takže mohou být konečně Radovan s princeznou Ladou spolu.
Pohádka končí svatbou, na kterou dorazí král Hostivít, otec Lady. Pohádka je unikátní v tom, že je celá veršovaná. Režisérem byl Martin Frič, který jí roku 1959 natočil.
Hlavní roli měla původně ztvárnit Miriam Hynková, ale kvůli nemoci jí vystřídala Marie Kyselková v roli Lady a sekundoval jí Josef Zíma jako princ Radovan.
Podívejte se do databáze na kompletní herecké obsazení i pár fotek přímo z pohádky.